Eksperci alarmują: Karty do głosowania są nieczytelne. Będą problemy z głosowaniem?

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała filmy instruktażowe mające rozwiać wszelkie wątpliwości związane z oddawaniem głosu na kartach do głosowania.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała filmy instruktażowe mające rozwiać wszelkie wątpliwości związane z oddawaniem głosu na kartach do głosowania. Fundacja Batorego zwraca uwagę, że karty nadal są źle zaprojektowane i nie można wykluczyć ewentualnych problemów występujących z poprawnym oddaniem głosu.

Eksperci obawiają się, że nieczytelność kart do głosowania może wpłynąć na dość duży odsetek głosów nieważnych. Ich zdaniem istnieje uzasadnione ryzyko powtórki z sytuacji, która miała miejsce w czasie wyborów samorządowych.

Co jest takiego skomplikowanego w całej procedurze? Po odebraniu kart w lokalu wyborczym należy postawić krzyżyk w kratce przy nazwisku wybranego kandydata na karcie z listami do Sejmu oraz na karcie do Senatu.
 

Eksperci współpracujący z Fundacją Batorego obawiają się, że wyborcy mogą na przykład „oddać głos” przy nazwie partii na spisie treści. Problem polega na tym, że spis treści łudząco przypomina zamieszczone dalej listy kandydatów poszczególnych partii.

Kolejne ryzyko związane jest z tym, że część wyborców mogłaby na przykład pomylić listę numer 16 ze stroną numer 16.


ZOBACZ FILM:

 Źródło: niezalezna.pl,Fundacja Batorego,Gazeta Wyborcza

 

rz
Wczytuję ocenę...
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Napisz pierwszy!

Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo