Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Media: Strzały w Lautlingen (Badenia-Wirtembergia); według policji zginęło kilka osób • • •

​Sukces PiS na arenie międzynarodowej. Parlament Europejski zajmie się rosyjskim embargiem

Z inicjatywy europosłów Prawa i Sprawiedliwości i grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego przeprowadziła dyskusję o sytuacji n

Wikimedia Commons/Alina Zienowicz
Z inicjatywy europosłów Prawa i Sprawiedliwości i grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego przeprowadziła dyskusję o sytuacji na rynkach rolnych po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na import produktów rolnych z UE. Komisja jednogłośnie przyjęła wniosek Janusza Wojciechowskiego z PiS. Oznacza to, że na najbliższej sesji plenarnej PE zostanie podjęty temat skutków rosyjskiego embarga i pomocy dla rolników.
 
W dyskusji większość posłów podkreślała, że dotychczasowa pomoc Komisji Europejskiej dla rolników dotkniętych skutkami embarga jest niewielka i niewystarczająca w stosunku do skali kryzysu. Informowaliśmy, że Komisja Europejska w połowie sierpnia uruchomiła specjalne środki. Dla całej Unii przeznaczono zaledwie 125 milionów euro, a tylko w Polsce eksport do Rosji był kilka razy wyższy.
 
- Wskutek embarga mamy do czynienia z ciężkim kryzysem dotykającym w szczególności Polskę, kraje bałtyckie i Finlandię i w tej sytuacji powinny być bezwzględnie zastosowane rekompensaty z wynoszącej 400 mln euro unijnej rezerwy na wypadek kryzysu – mówił podczas debaty europoseł PiS Janusz Wojciechowski. Pytał, dlaczego KE dotychczas po tę rezerwę nie sięgnęła.
 
Poseł Zbigniew Kuźmiuk zauważył, że dotychczasowe instrumenty pomocy w niewielkim stopniu poprawią sytuację rolników. Wskazywał również, by w obliczu obecnego kryzysu zwolniono rolników z nałożonych na nich kar za przekroczenie kwot mlecznych.
 
Na zakończenie dyskusji poseł Janusz Wojciechowski złożył wniosek, by Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziła na najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego pytanie ustne z debatą o następującej treści:
 
- Jakie środki zostały i zostaną podjęte przez Komisję Europejską w związku z kryzysem na unijnych rynkach spowodowanym przez rosyjskie embargo? 

- Czy Komisja Europejska zamierza poszerzyć zakres proponowanych środków w związku z problemami w innych sektorach? 
 
Wniosek posła Janusza Wojciechowskiego został jednomyślnie przyjęty przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co oznacza, że najprawdopodobniej na najbliższej sesji plenarnej PE rozpoczynającej się 15 września, kwestia skutków rosyjskiego embarga i pomocy dla rolników będzie przedmiotem obrad całego Parlamentu Europejskiego.
 
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mg
Wczytuję ocenę...
Wideo