Ochłapy dla rolników, którzy stracili na embargo. Oszukani przez rząd wyjdą na ulice?

Zsuzsanna Kilian/SXC

  

Minister rolnictwa Marek Sawicki obiecał rekompensatę dla rolników, którzy ucierpieli po rosyjskim embargo na owoce i warzywa. Komisja Europejska właśnie uruchomiła na pomoc specjalne środki. Ale kwota budzi niesmak, bo dla całej Unii przeznaczono zaledwie... 125 milionów euro. Tylko w Polsce eksport do Rosji był kilka razy wyższy.

- To jest jedynie symboliczna pomoc. I może doprowadzić do wyjścia rolników na ulicę, bo nie tylko dostaną grosze, to jeszcze nie wszyscy mogą na nie liczyć - przestrzega w rozmowie z portalem niezalezna.pl europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Na potwierdzenie polityk PiS podaje kilka cyfr.

- W ubiegłym roku Unia wyliczyła, bo nasz rząd jakoś tego nie potrafił zrobić, że cały eksport rolniczy do Rosji wart był ponad miliard euro, a samych produktów rolniczych na 800 mln euro. A Komisja Europejska chce 125 mln euro dać... na całą Unię - wylicza eurodeputowany.

Zresztą Komisja Europejska stworzyła listę producentów, którzy będą mogli ubiegać się o pomoc. Obejmuje ona: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona deserowe i kiwi.

Europoseł PiS zwraca jeszcze uwagę na jeden istotny wątek. W komunikacie cytowanym przez Polską Agencję Prasową jest informacja, że rekompensaty "mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów".

- Czyli mogą na nią liczyć rolnicy, którzy wycofali swoje produkty z rynku, a więc przekazali komuś w darowiźnie lub utylizowali. To znaczy, że ci, co sprzedali taniej, nawet jeśli mocno stracili, nie dostaną nic, bo jednak sprzedali - tłumaczy Z. Kuźmiuk, który spodziewa się wybuchu emocji, gdy rolnicy będą odsyłani z kwitkiem.

- Skończy się to ogromnymi protestami - podkreśla.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Komenda brzeskiej policji zyskała nowy wygląd

Komenda policji w Brzesku / malopolska.policja.gov.pl

  

Budynek Komendy Powiatowej Policji w Brzesku doczekał się modernizacji. Dzięki funduszom pozyskanym od lokalnych samorządów i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie możliwe było odnowienie elewacji obiektu.

Zakończyły się trwające przez ostatnie dwa miesiące prace nad odnowieniem elewacji budynku brzeskiej jednostki. Elewacja frontowa i boczna zyskały nowy wygląd i są utrzymane w kolorystyce zbliżonej do tej, która widnieje na większości obiektów policyjnych. Trzeba podkreślić, że nie byłoby to możliwe dzięki wsparciu lokalnych samorządów i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W kosztach remontu partycypował Urząd Gminy w Dębnie i Urząd Gminy w Szczurowej.

15 listopada 2018r. wójtowie obu gmin odwiedzili brzeską jednostkę i wraz z jej szefem mogli obejrzeć rezultaty prowadzonych prac remontowych. Komendant Powiatowy Policji w Brzesku mł.insp. Bogusław Chmielarz podziękował im za wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Podkreślił, że odnowienie elewacji było inwestycją konieczną do przeprowadzenia nie tylko ze względów estetycznych i wizerunkowych, ale przede wszystkim ze względu na znaczne ubytki i pęknięcia, które wymagały zabezpieczenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl