Przed Ambasadą Rosji w Warszawie 9 kwietnia demonstrację organizują Młodzieżowy Klub „GP” z Warszawy i klub z Pruszkowa. Manifestacja rozpocznie się o godz. 19 przy ulicy Belwederskiej 49. Organizatorzy chcą upomnieć się o wrak Tu-154M i czarne skrzynki, które nadal znajdują się w rosyjskich rękach. 10 kwietnia w Warszawie przez cały dzień będą trwały uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. O godz. 8 odbędzie się msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8:41 przed Pałacem Prezydenckim zostaną złożone kwiaty i znicze. Na Krakowskim Przedmieściu na rozstawionych telebimach będą prezentowane filmy wspominające ofiary katastrofy. Wśród nich „Prezydent” Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego (godz. 16) oraz „Anatomia Upadku cz. 2” (godz. 17:15). O godz. 12:15 rozpoczną się koncerty przeplatane krótkimi filmami. O godz. 19 w archikatedrze warszawskiej rozpocznie się msza św. w intencji ofiar katastrofy. Po niej odbędzie się tradycyjny Marsz Pamięci przed Pałac Prezydencki.
O rocznicy katastrofy smoleńskiej pamiętają również Polacy mieszkający poza granicami. W Chicago obchody potrwają kilka dni. 5 kwietnia (godz. 19) w bazylice św. Jacka przy 3636 W. Wolfram St. odprawiona zostanie msza św. Po nabożeństwie odbędzie się projekcja filmu „Anatomia upadku cz. 2”. Dzień później (6 kwietnia) w kościele św. Trójcy (1118 N. Noble St.) odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Tym razem wyświetlony zostanie film „Polacy” Marii Dłużewskiej. 10 kwietnia w Chicago o godz. 13 przy pomniku katyńskim i przed tablicą smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles mieszkający tam Polacy pomodlą się w intencji ofiar obu tragedii. Później o godz. 19 w kościele św. Konstancji (5843 W. Strong St.). Na uroczystościach pojawią się goście z Polski, w tym m.in. Janusz i Piotr Walentynowiczowie.
Uroczystości odbędą się również w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. 12 kwietnia organizowane jest forum działaczy organizacji polonijnych. Podczas konferencji występować będą m.in. Maria Szonert-Binienda, Zuzanna Kurtyka, Piotr i Janusz Walentynowiczowie. Dzień później (13 kwietnia) w sanktuarium zwanym Amerykańską Częstochową uroczystości rozpoczną się o godz. 10. Po zbiórce przed sanktuarium uczestnicy przejdą na cmentarz przed tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy, gdzie odbędzie się Apel Poległych. O godz. 12:30 w sanktuarium odbędzie się uroczysta msza św., a po niej koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy. O godz. 16 rozpocznie się spotkanie otwarte z rodzinami ofiar katastrofy oraz z Antonim Macierewiczem, przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. W spotkaniu uczestniczyć będzie również poseł PiS Adam Kwiatkowski. Uroczystości z okazji 10 kwietnia odbędą się również w Aarhus w Danii i Wiedniu w Austrii. Wszystkie szczegóły na stronie internetowej: www.klubygp.pl.