Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Luksemburskie miliony od Donalda Tuska

Firma Cam Media w ostatnich pięciu latach zdobyła rządowe zlecenia na 52 mln zł.

PAP/Rafał Guz
Firma Cam Media w ostatnich pięciu latach zdobyła rządowe zlecenia na 52 mln zł. Jak ustaliła „Gazeta Polska”, głównym akcjonariuszem firmy jest zarejestrowana w Luksemburgu firma Cam West, której menedżerami są pochodzący z Maroka Philippe Aflalo i Marie-Laure Aflalo.

O Cam Media zrobiło się głośno po publikacji tygodnika „Wprost”, który ujawnił, że wiceprezes spółki Adam Michalewicz to dobry kolega ministra transportu Sławomira Nowaka. W Cam Media pracuje także brat asystentki Pawła Grasia. Oczywiście zarówno według ministra Nowaka, jak i właścicieli firmy powiązania te nie mają wpływu na wynik przetargów. A zlecenia z państwowych firm stale napływają do firmy. Kwota 52 mln zł będzie już wkrótce nieaktualna. We wrześniu 2013 r. Cam Media wygrała bowiem przetarg na obsługę reklamową Poczty Polskiej (której jedynym akcjonariuszem jest skarb państwa). Wartość umowy obowiązującej do końca 2014 r. jest ogromna: wynosi aż 7 mln zł. Wcześniej Cam Media podpisała z Pocztą dwie inne umowy – w 2010 r. i 2012 r. – warte łącznie niemal 2 mln zł (zamówienia dotyczyły kampanii reklamowej promującej pakiet usług paczkowych).

Kto stoi za firmą Cam Media? Prezesem firmy jest Krzysztof Przybyłowski (rocznik 1964), a wiceprezesami: Adam Michalewicz (1974) i Paweł Orłowski (1973). Michalewicz miał poznać Sławomira Nowaka kilka lat temu, podczas Forum Ekonomicznego, gdy polityk PO nie był jeszcze ministrem. Potem – co ujawnił „Wprost” – obaj bawili się wspólnie w ekskluzywnym klubie Prive, założonym przez właścicieli Cam Media. W firmie pracuje także Kacper Grynkiewicz, brat zatrudnionej od 2009 r. w Kancelarii Premiera asystentki Pawła Grasia.

Główny akcjonariusz to jednak tajemnicza spółka Cam West s.a.r.l., zarejestrowana w czerwcu 2007 r. w Luksemburgu. Jej udziałowcami byli pierwotnie Przybyłowski, Michalewicz i Orłowski. Kto obecnie ma większość udziałów? Władze Cam Media nie udzieliły „GP” odpowiedzi na to pytanie. Dziennikarzom udało się dotrzeć do luksemburskich dokumentów rejestracyjnych Cam West z czerwca 2007 r. Założyciele spółki ustanowili w nich jako menedżerów spółki (z pełnią władzy działania w imieniu firmy w odniesieniu do podmiotów zewnętrznych) Philippe’a Aflalo i Marie-Laure Aflalo, urodzonych w Maroku. O menedżerach głównego akcjonariusza spółki, która wygrywa milionowe przetargi na obsługę wizerunkową dziesięciu polskich ministerstw, trudno jednak czegoś więcej się dowiedzieć.

Według dokumentów z Luksemburga wiceprezes Cam Media Adam Michalewicz zameldowany jest w Michałowicach pod Pruszkowem. Jak ustaliła „GP”, pod jego prywatnym adresem (z 2007 r.) zarejestrowana jest firma Profit JBM, handlująca rosyjskim gazem LPG. W 2011 r. jej przedstawiciele pojechali nawet do Moskwy, by wziąć udział w branżowej konferencji czołowych spółek z tej branży. Właścicielami Profit JBM są Kazimierz Michalewicz (rocznik 1945) i Marek Jenerowicz. Między 1997 a 2002 r. w firmie pracował też Adam Michalewicz. W radzie nadzorczej Cam Media jest też Piotr M. Krawczyński, wieloletni współpracownik Jana Kulczyka. Krawczyński od 2009 r. jest dyrektorem generalnym polskiego oddziału spółki Kulczyk Real Estate Holding, zarejestrowanej notabene w Luksemburgu. Od 2010 r. pełni również funkcję dyrektora zarządzającego i członka zarządu firmy Kulczyk Silverstein Properties, bardzo aktywnej w ostatnim czasie na polskim rynku nieruchomości. Z firmami Jana Kulczyka Krawczyński związany jest od 1998 r.

Mimo że właściciele firmy wielokrotnie podkreślają swój profesjonalizm, wielokrotnie w tworzeniu kampanii korzystali z pomocy rodziny. Przykładowo za „opracowanie strategii dla kampanii reklamowych oraz przekazanie CAM Media sp. z o.o. praw autorskich do strategii przedmiotowych kampanii reklamowych” był odpowiedzialny ojciec Pawła Orłowskiego, który na co dzień prowadzi… kwiaciarnię.
 

Cały tekst w tygodniku "Gazeta Polska"

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wideo