Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

VIII Zjazd Klubów Gazety Polskiej – dzień drugi

Zgromadzeni w Kalwarii Zebrzydowskiej członkowie Klubów Gazety Polskiej intensywnie spędzali dzisiejszy dzień. Program był napięty, zakończyły się już m.in. wykład o roli Polski w Europie oraz spotkanie z twórcami filmu „Smoleńsk”. O swoich badaniach

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Zgromadzeni w Kalwarii Zebrzydowskiej członkowie Klubów Gazety Polskiej intensywnie spędzali dzisiejszy dzień. Program był napięty, zakończyły się już m.in. wykład o roli Polski w Europie oraz spotkanie z twórcami filmu „Smoleńsk”. O swoich badaniach opowiedzieli też członkowie zespołu parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M.

W sobotę rano powitani zostali goście z Węgier, później (godz. 10:30) odbył się wykład Ryszarda Czarneckiego „Polska i Europa przed Wielką Zmianą”, a także wystąpienie prezesa Związku Repatriantów RP Aleksandry Ślusarek oraz spotkanie z Antonim Krauze, reżyserem filmu „Smoleńsk”, Maciejem Pawlickim - producentem filmu, Janem Polkowskim - prezesem Fundacji Smoleńsk 2010, Sławomirem Stalmachem - dyrektorem biura Fundacji Smoleńsk 2010.

Podczas swojego wykładu Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, nie ukrywał, że już na jesieni może dojść do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wskazywał przy tym na konieczność kontrolowania głosowania. – Będziemy do tego przykładać taka samo dużą wagę jak do samej kampanii. Zarówno na poziomie każdej komisji, jak i na poziomie centralnego zliczania. Trzeba tego pilnować. Na problem liczenia głosów zwrócił też wczoraj uwagę Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", podczas panelu dyskusyjnego otwierającego zjazd.

Pytany, czy Prawo i Sprawiedliwość przewiduje koalicje po wyborach, Czarnecki odparł kategorycznie: Nie chcemy być zakładnikami różnych partyjek, nie chcemy mieć skrepowanych rąk. Rządzenie pod szantażem to nie rządzenie. Gramy o całą pulę przekonywał. – PiS jest otwarty na bliską współpracę ze środowiskami i organizacjami społecznymi. Nikogo nie odtrącamy, chcemy budować szeroki obóz. Jest tam oczywiście miejsce na Kluby "Gazety Polskiej”. Bo to „Gazeta Polska” miała rację w wielu sprawach w ostatnich latach.  

W czasie spotkania z ekspertami Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M, swoje uwagi na temat działań rosyjskich kontrolerów przedstawił Komandor Wiesław Chrzanowski, kontroler lotu i absolwent szkoły w Dęblinie. Zwrócił on uwagę na fakty, które zostały całkowicie pominięte przez rządowych "ekspertów".

Następnie odbyło się spotkanie z członkami Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa – posłami Krzysztofem Szczerskim, Piotrem Naimskim oraz Stanisławem Piotrowiczem.

Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce zagrożona jest wolność demokracji, a jedną ze sfer, która jest przykładem takiego zagrożenia jest nauka. Według przewodniczącego parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, w Polsce podjęto bezprecedensową walkę w z wolnością nauki. Polityk przypomniał sytuację, w której wprowadzono na UJ komisarza politycznego, który miał sprawdzać jak pracują naukowcy. Ponadto poseł Krzysztof Szczerski przypomniał sprawę Pawła Zyzaka i blokowanie powstania książki o Lechu Wałęsie, a także mówił o ostrej krytyce ze strony rządu wobec środowisk naukowych, które zabiegają o wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Za niepokojące zjawisko poseł Szczerski uznał także walkę z historią w szkole.

Wieczorem uczestnicy Zjazdu mogli także wysłuchać koncertu zespołu MC Big Band.

W niedzielę członkowie Klubów "Gazety Polskiej" i goście Zjazdu wezmą udział w uroczystej Mszy Świętej, którą odprawi o. Antoni Kluska.

A tak było przed rokiem - kliknij i zobacz relację ze Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Selpi:


 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo