Jan Pospieszalski przypomniał dokumenty, z których wynika, że Bronisław Geremek w 1980 r. zdradził Solidarność. Fala krytyki, jaka spadła na autora programu „Bliżej”, jest tylko z pozoru wielośrodowiskowa. W rzeczywistości jest to atak ekipy ściśle związanej z jedną i tą samą opcją polityczną.
Jak czytamy na stronie internetowej, Fundacja im. prof. Bronisława Geremka za swoje cele stawia „wspieranie rozwoju edukacji, myśli i kultury politycznej”. Chce też kształtować dialog pomiędzy różnymi środowiskami. Na stronie fundacji znajdujemy cytat:
„Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy (…)”. Jak wygląda ta duchowa jedność, doskonale pokazuje atak na dziennikarza mającego inne, od obowiązującego w „Gazecie Wyborczej”, zdanie na temat Geremka. W liście wystosowanym przez radę fundacji czytamy o
„oszczerczych atakach” i
„szkalowaniu” nieżyjącego polityka.
Siła rażenia była dość duża, bo za niechcącego poddać się terrorowi politycznej poprawności dziennikarza przeprosił fundację sam prezes TVP Juliusz Braun. Pospieszalski w liście rozesłanym do mediów napisał:
„Z uwagi na ścisłe powiązania personalne Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka z »Gazetą Wyborczą«, apel do prezesa TVP, jak i napastliwe publikacje medialne odbieram jako wspólne stanowisko”.
Istotnie, w radzie Fundacji im. Geremka oprócz Adama Michnika zasiada np. Helena Łuczywo – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą”, a także Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, były członek Związku Młodzieży Socjalistycznej, PZPR, UD i UW, prezes PKN Orlen Jacek Krawiec oraz Adam Rotfeld – były minister spraw zagranicznych, który w znajdujących się w IPN dokumentach Służby Bezpieczeństwa figuruje jako kontakt operacyjny o ps. Rauf, Rad, Ralf i Serb.
Co ciekawe, krytyka nie dotyczy dokumentu przedstawionego przez Pospieszalskiego, ale samego faktu podania w wątpliwość nieskazitelności Geremka jako polityka i opozycjonisty. Pospieszalski obawia się o swój program.
„Wielość krytycznych wystąpień wobec mnie i programu »Bliżej« odbieram jako działania obliczone na usunięcie naszego cyklu z TVP. Tego rodzaju nacisk należy traktować jako ingerencję w decyzje personalne publicznych mediów” – czytamy w oświadczeniu.
Listę osób i instytucji związanych z Fundacją im. Bronisława Geremka ujawnił wczoraj portal Niezalezna.pl. Przypomnijmy, że wśród członków rady Fundacji są także m.in. Jacek Dubois - adwokat, znany m.in. z bronienia gangsterów z mafii pruszkowskiej. Ciekawa jest też lista partnerów Fundacji im. Bronisława Geremka - znajdujemy na niej niezwykle zasłużone "na rzecz rozwoju instytucji społeczeństwa obywatelskiego i kształtowania postaw społecznych" Fundację Ryszarda Krauzego, Agorę Holding czy spółkę EuRoPol GAZ, która wraz z rosyjskim Gazpromem Export funduje stypendia naukowe dla doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło:
wg