"Strategiczne firmy muszą być państwowe"
W żadnym wypadku nie możemy prywatyzować takich firm, jak Orlen, Lotos, PZU, Polska Miedź – powiedział w Płocku Jarosław Kaczyński.
Autor: Marek Nowicki, wg
Prezes Prawa i Sprawiedliwości porównał największe polskie firmy działające w obszarach o strategicznym znaczeniu dla Polski do klejnotów w koronie i sreber rodowych.
„PiS nie zgadza się na to, by te firmy były prywatyzowane w jakichkolwiek okolicznościach” – stwierdził były premier.
Jarosław Kaczyński zaznaczył jednak, że nie jest przeciwnikiem ich konsolidacji, np. stworzenia jednego przedsiębiorstwa z Orlenu i PGNiG. Dodał, że nie ma także nic przeciwko udziałowi kapitału giełdowego w państwowych firmach energetycznych, o ile Skarb Państwa utrzyma nad nimi kontrolę.
„Donald Tusk nie znalazł odwagi, żeby się przeciwstawić (ustaleniom pakietu energetyczno-klimatycznego) – powiedział także prezes PiS. Wspomniał, że mogą one spowodować spadek tempa wzrostu polskiej gospodarki o dwa punkty procentowe rocznie. Dodał, że są także złamaniem obowiązującej w Unii zasady solidarności europejskiej.
Autor: Marek Nowicki, wg
Źródło: