Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Groteskowy atak na Macierewicza

Piotr Nisztor - były dziennikarz śledczy "Gazety Polskiej" i "Dziennika", obecnie w "Rzeczpospolitej" (gdzie napisał m.in.

Piotr Nisztor - były dziennikarz śledczy "Gazety Polskiej" i "Dziennika", obecnie w "Rzeczpospolitej" (gdzie napisał m.in. wzruszający tekst, jak to były szef WSI gen. Marek Dukaczewski wspiera dom dziecka) - zaatakował w swoim dzisiejszym komentarzu Antoniego Macierewicza. Chodzi dokładnie o zawarte w Białej Księdze ustalenia dotyczące wyłączenia zasilenia w Tu-154 na wysokości 15 nad ziemią (jako pierwsi pisali o tym zresztą w styczniu 2011 r. niżej podpisani).

Nisztor twierdzi, że:

1) albo wysokość 15 m jest nieprawdziwa, bo pochodzi z niedokładnego wysokościomierza ciśnieniowego w Tu-154M, którego margines błędu może wynosić nawet 10–15 m - a zatem samolot po prostu uderzył w ziemię

2) albo samolot, owszem, rozleciał się w powietrzu, było to jednak spowodowane uderzeniem w brzozę, a następnie oderwaniem fragmentu skrzydła i przechyleniem samolotu "na plecy"

Hipotezy te są oczywiście nonsensowne.

Po pierwsze: gdy nastąpił zanik zasilania komputera pokładowego i innych urządzeń (w tym czarnych skrzynek), polski Tu-154 znajdował się około 60-80 metrów przed miejscem pierwszego zderzenia z gruntem. Wystarczy zajrzeć do raportu MAK i porównać współrzędne geograficzne. Katastrofa musiała zatem nastąpić w powietrzu. 

Druga hipoteza Nisztora jest jeszcze ciekawsza. Dziennikarz "Rzeczpospolitej" przyznaje, że do rozpadu samolotu mogło dojść już w powietrzu, ale bezpośrednią przyczyną tego miało by być... obrócenie się maszyny w powietrzu o 180 stopni po uderzeniu w brzozę. "W momencie uderzenia w brzozę samolot nagle stracił fragment skrzydła. Na drugim była w tym czasie ogromna siła nośna. Silniki wchodziły w najwyższe obroty. Nastąpiło więc bardzo poważne zaburzenie aerodynamiki. Samolot wykonał pół beczki. W takiej sytuacji bardzo duże przeciążenie ujemne spowodowało, że wszystko przestało działać, a samolot się rozpadł" - cytuje Nisztor swojego eksperta, pilota-instruktora. 

Podkreślmy jeszcze raz: dziennikarz "Rz" na poważnie rozpatruje możliwość, że samolot odwrócił się do góry nogami i z tego powodu pękł jak przekłuty balon albo bańka mydlana.

Tekst Piotra Nisztora to kolejna próba podważenia faktu, że niemal wszystkie urządzenia pokładowe Tu-154 przestały działać w powietrzu. Przed dziennikarzem "Rzeczpospolitej" w równie topornym stylu atak przypuszczali Piotr Śmiłowicz z "Newsweeka" i Konrad Piasecki z RMF FM. Dla prawdziwych dziennikarzy śledczych oznacza to tylko jedno: że jest to wątek, który może doprowadzić do prawdy o katastrofie smoleńskiej.



 

 



Źródło:

 

Grzegorz Wierzchołowski,Leszek Misiak