Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Chcemy reformy wymiaru sprawiedliwości. POPRZYJ APEL i PODAJ DALEJ

„Zwracamy się z tym apelem o szybkie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Piotr Galant/Gazeta Polska
„Zwracamy się z tym apelem o szybkie reformy wymiaru sprawiedliwości. Na Was ciąży historyczna odpowiedzialność za faktyczne zakończenie postkomunizmu w Polsce i przywrócenie obywatelom wiary w sprawiedliwość.” - czytamy w apelu Komitetu Społecznego „Żądamy Reformy Sądów”. O potrzebie wyciszenia emocji i konieczności przeprowadzenia fundamentalnej reformy wymiaru sprawiedliwości mówi w rozmowie z Dorotą Łomicką legendarny opozycjonista i przewodniczący warszawskiego klubu „Gazety Polskiej” Adam Borowski.

W niedzielę miała się odbyć wielka manifestacja poparcia dla rządu i reformy sądownictwa współorganizowana przez kluby „Gazety Polskiej”. Dlaczego zrezygnowali Państwo z tego pomysłu?
Manifestacja się nie odbędzie, ponieważ nie chcemy eskalować napięcia. Po tym, co obserwowaliśmy na manifestacjach KOD-u i totalnej opozycji, które wzywały do obalenia rządu, można przypuszczać, że również podczas naszej manifestacji byłoby duże napięcie i mogłoby dojść do niepotrzebnej eskalacji emocji. My te emocje chcemy wyciszyć.
Sprawa jest jasna – prezydent złożył weto, więc nie walczymy o to, żeby ustawy podpisał albo nie. To weto zostało złożone, więc rozpoczęła się procedura pisania nowych ustaw przez ośrodek prezydencki, do czego zresztą pan prezydent się zobowiązał.

Przygotowują Państwo za to apel poparcia…
Tak, przygotowaliśmy apel poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości i będziemy prosili społeczeństwo o złożenie pod nim podpisów. Chcemy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zebrać milion podpisów, żeby pan prezydent, rząd i parlament mieli świadomość, że nie jest to propozycja garstki szaleńców chcących wprowadzenia rządów autorytarnych, lecz wola społeczeństwa, żeby przeprowadzić głęboką i fundamentalną reformę sądownictwa.

Opozycja nie sprawia wrażenia zainteresowanej współpracą. Jak Pan myśli, można liczyć na jej merytoryczny głos w tej sprawie?
Jasne jest, że opozycja nie będzie pracowała przy tych ustawach. Jej przedstawiciele wielokrotnie deklarowali, że chcą obalić rząd, a nie pomagać mu w reformowaniu państwa. Jeśli natomiast chodzi o środowisko sędziów i korporację sędziowską, to ich cele jasno określił na ostatniej manifestacji pan Andrzej Rzepliński, stwierdzając, że wiele musi się zmienić, żeby pozostało tak, jak było. To słowa, które najlepiej wyrażają intencje tej grupy osób. Jeśli zmiany będą takie, jak oczekuje społeczeństwo, a więc fundamentalne i personalne, to z pewnością środowisko to będzie protestowało.

Kto wchodzi w skład Komitetu Społecznego „Żądamy Reformy Sądów”?
Więźniowie polityczni, ludzie represjonowani w stanie wojennym. Chcemy też do komitetu zaprosić poszkodowanych przez sądy już we współczesnej Polsce oraz tych, którzy od lat starają się o zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Będzie to wiele różnych środowisk.


Poniżej pełna treść apelu. Petycja w tej sprawie wkrótce jest dostępna na stronie petycjeonline.com:

Pan prezydent RP Andrzej Duda,
Pani premier Beata Szydło,
Pan minister sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro
Posłowie i senatorowie parlamentu RP

Sądy w Polsce są dzisiaj jedynymi instytucjami państwowymi, które po 4 czerwca 1989 r. nie zreformowały się, nie przeszły żadnych zmian ani strukturalnych, ani kadrowych. Pozostały reliktem systemu komunistycznego. Brak demokratycznej kontroli nad sądami doprowadził do powstania patologicznych zjawisk w ich funkcjonowaniu. Dzisiaj sądy nie służą obywatelom i państwu polskiemu, tylko strzegą interesów różnych grup systemu postkomunistycznego i własnej korporacji.

Obecny parlament zainicjował niezbędne reformy. Napotykają one na opór grup interesu będących beneficjentami okrągłego stołu i grup przestępczych. Są to potężne siły zdolne do manipulowania opinią publiczną. Naszym apelem chcemy powiedzieć, że zdecydowana większość Polaków domaga się dokończenia tych reform w jak najkrótszym czasie. Niech sądy służą obywatelom i naszemu państwu. Niech strzegą prawa i wyznaczają wysokie standardy życia publicznego. Niech „Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej”. Żadne spory polityczne nie mogą zatrzymać tych zmian.

Zwracamy się z tym apelem o szybkie reformy wymiaru sprawiedliwości. Na Was ciąży historyczna odpowiedzialność za faktyczne zakończenie postkomunizmu w Polsce i przywrócenie obywatelom wiary w sprawiedliwość.

Komitet Społeczny „Żądamy Reformy Sądów”
Adam Borowski
Czesław Nowak
Andrzej Michałowski
Andrzej Kołodziej
Andrzej Rozpłochowski
Jacek Smagowicz
Jerzy Langner
Tomasz Olko
Roman Bielański
Emil Broniarek
Wiktor Ćwiklik
Krzysztof Wyszkowski
Paweł Piekarczyk
Katarzyna Gójska
Tomasz Sakiewicz
Piotr Lisiewicz
Adam Kalita
Jerzy Maciej Kublikowski
Tadeusz Markiewicz
Ryszard Majdzik
Roman Bielański
Bogusław Olszewski
Zenon Borkowski
Adam Macedoński
Artur Rogala
Andrzej Filipczyk
Krystyna Byers vel Czachor
Jerzy Jacek Pilchowski
Edward Bielawski
Aleksandra Makowska-Prochera
Adam Słomka
Paweł Zdun
Zygmunt Miernik
Ewa Tomaszewska

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#reforma wymiaru sprawiedliwości #reforma sądów #reforma sądownictwa #Sąd Najwyższy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Wideo