Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wyłudzili miliony! Są w rękach ABW

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metal

abw.gov.pl
Funkcjonariusze katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi. Chodzi o wyłudzenia na ogromna kwotę.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, wśród zatrzymanych jest prezes zarządu jednej z poznańskich firm oraz trzy osoby organizujące, finansujące i kontrolujące cały proceder. Jedna z nich na stałe mieszka w Niemczech.

Żaryn dodał, że wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Jak przekazał rzecznik, nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. oszustwa w związku z wyłudzaniem podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Podejrzani brali udział w tzw. karuzeli podatkowej, organizując łańcuszek firm z wykorzystaniem tzw. firm słupów zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. katodą niklową (niklem). Towar faktycznie opuszczał granice RP, lecz za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych na terenie Republiki Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy pełniące funkcję znikających podatników. Firmy nie odprowadzały podatku VAT, a towar ponownie za pośrednictwem dużej śląskiej firmy trafiał do czeskich podmiotów gospodarczych. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu oraz dokonywaniu wyłudzeń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa

– poinformował rzecznik.

To kolejne zatrzymania w sprawie dotyczącej wewnątrzwspólnotowego obrotu katodą niklową i innymi metalami nieżelaznymi. Dotychczas zarzuty przedstawiono 15 osobom, z których trzy przebywają w areszcie tymczasowym. Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku VAT wynoszą obecnie ponad 53 mln zł.

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#VAT wyłudzenia #podatek VAT #VAT #Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego #ABW

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

plk
Wczytuję ocenę...
Wideo