Główne punkty "nowego otwarcia" w rządzie to awans Radosława Sikorskiego na stanowisko wicepremiera, połączenie ministerstw finansów i gospodarki oraz kilka zmian personalnych, które jednak nie naruszają trzonu obecnej władzy.
Główne zmiany: awans Sikorskiego i superresort finansów
Najbardziej wyeksponowaną zmianą jest przyznanie teki wicepremiera Radosławowi Sikorskiemu, który pozostaje ministrem spraw zagranicznych.
Jak tłumaczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, ma to wzmocnić pozycję negocjacyjną Polski na arenie międzynarodowej. Sikorski dołączy do obecnych wicepremierów: Władysława Kosiniaka-Kamysza i Krzysztofa Gawkowskiego.
Drugą istotną modyfikacją jest połączenie resortów finansów i gospodarki pod kierownictwem Andrzeja Domańskiego. W rządzie zaprzysiężonym w grudniu 2023 roku istniało odrębne Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na czele którego stał Krzysztof Hetman z PSL. Teraz jego kompetencje w zakresie gospodarki przejmie minister Domański, tworząc potężny resort odpowiedzialny za całość polityki ekonomicznej państwa.
Nowi ministrowie, ale czy nowa jakość?
Lista nowych ministrów w dużej mierze składa się z osób już funkcjonujących w polityce, często na stanowiskach wiceministrów lub w ramach partyjnych struktur.
Minister Sprawiedliwości – Waldemar Żurek: Na czele resortu sprawiedliwości stanie sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, znany z ostrej krytyki reform sądownictwa poprzedniego rządu i aktywnego udziału w politycznych protestach. Był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa i jej rzecznikiem. Jego nominacja jest wyraźnym sygnałem jeszcze radykalniejszego zaostrzenia kursu represyjnego w wymiarze sprawiedliwości.
Minister Aktywów Państwowych – Wojciech Balczun: To menedżer i muzyk, który w przeszłości kierował m.in. PKP Cargo (2008–2013) oraz kolejami ukraińskimi (2016–2017). Balczun jest absolwentem politologii i posiada dyplom MBA. W 2025 roku został prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Minister Sportu – Jakub Rutnicki: Długoletni poseł Platformy Obywatelskiej, w Sejmie od 2005 roku. Z wykształcenia jest politologiem.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Marcin Kulasek: Doktor nauk rolniczych, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Jako poseł Lewicy zasiadał m.in. w komisji edukacji i nauki.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski: Polityk PSL, z zawodu politolog, absolwent studiów podyplomowych z zakresu polityki rolnej UE. Dotychczas pełnił funkcję sekretarza stanu w tym resorcie.
Minister Energii – Miłosz Motyka: Rzecznik prasowy PSL, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jest absolwentem inżynierii środowiska
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Aleksandra Leo: Prawniczka i posłanka partii Polska 2050. W przeszłości pracowała w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Minister Zdrowia – Jolanta Sobierańska-Grenda: radca prawny, Prezes Zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o., wykładowca
