Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Referendum ws. wieku emerytalnego. „Kłamcy z opozycji go podnieśli, choć obiecali, że tego nie zrobią”

Nasi poprzednicy nie słuchali głosu zwykłych Polaków i podnieśli wiek emerytalny do 67. roku życia. My obiecaliśmy obniżenie wieku emerytalnego i dotrzymaliśmy słowa - napisał rzecznik rządu Piotr Müller po publikacji spotu z kolejnym pytaniem referendalnym. Z kolei Michał Wójcik przypomniał, że "kłamcy z opozycji podnieśli wiek emerytalny, choć obiecali, że tego nie zrobią". - Jeśli dojdą do władzy, zrobią to ponownie - dodał.

Donald Tusk,
Donald Tusk,
fot. Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Drugie pytanie referendum

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?".

Kolejne pytanie referendalne ogłosiła dziś Beata Szydło i będzie brzmiało: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

Obietnice PO

Piotr Müller na Twitterze podkreślił, że "PO jedno mówiła, a drugie robiła". "Nasi poprzednicy nie słuchali głosu zwykłych Polaków i podnieśli wiek emerytalny do 67 roku życia. Kazali pracować kobietom aż 7 lat dłużej" - przypomniał. "My obiecaliśmy obniżenie wieku emerytalnego i dotrzymaliśmy słowa" - dodał.

Na temat podwyższenia wieku emerytalnego przez rząd Tuska wpis zamieścił także Michał Wójcik.

Kłamcy z opozycji podnieśli wiek emerytalny, choć obiecali, że tego nie zrobią. Jeśli dojdą do władzy, zrobią to ponownie

- napisał na X (byłym Twitterze-red.) Michał Wójcik.

W mediach społecznościowych pojawiły się też wpisy innych polityków partii rządzącej.

Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przepisy przywracające taki wiek emerytalny, obowiązujący przed reformą rządu PO-PSL, która podniosła go do 67 lat, zostały uchwalone w 2016 r.

Jak przekazał  rzecznik PiS Rafał Bochenek, "uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane".

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory na 15 października.

 



Źródło: PAP, Niezalezna.pl

#wybory #referendum #Platforma Obywatelska #wiek emerytalny

bm