Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Tusk deklaruje wzmocnienie granicy. Pierwszy sprawdzian już wkrótce. Konkretny projekt wpłynie do Sejmu

Jutro składamy do laski marszałkowskiej projekt (uchwały wzywającej polski rząd do wystąpienia z traktatu ottawskiego -red.). Jeśli intencje Platformy Obywatelskiej są takie, by się przygotowywać do obrony, to Sejm poprze tę uchwałę - przekazał w Telewizji Republika Michał Dworczyk.

Donald Tusk na Podlasiu
screen - twitter.com/PremierRP

W ostatnich dniach premier Donald Tusk ogłosił nowy plan obrony i odstraszania pod kryptonimem "Tarcza Wschód".

"Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga"

- powiedział.

Na ten cel ma zostać przeznaczone 10 mld zł.

PiS mówi "sprawdzam"

O deklaracji szefa rządu mówił w wieczornej rozmowie Telewizji Republika „Dzisiaj” poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk.

- Będzie papierek lakmusowy, który sprawdzi, czy Donald Tusk na poważnie mówi o bezpieczeństwie - rozpoczął.

Jak przekazał, „jest już podpisana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć nie tylko - bo również przez posłów niezrzeszonych oraz posłów Konfederacji - projekt uchwały Sejmu, zobowiązującej rząd polski do wystąpienia z traktatu ottawskiego”.

- To międzynarodowa umowa, którą podpisało ponad 160 krajów, zakazująca wykorzystania produkcji i przechowywania min przeciwpiechotnych. Tego traktatu nie podpisały wszystkie kraje, które na poważnie traktują kwestie bezpieczeństwa - Stany Zjednoczone, Rosja, Korea, Izrael, Chiny… - tłumaczył.

Zdaniem Dworczyka musimy z tej konwencji jak najszybciej wyjść, patrząc na to, co dzieje się na Ukrainie, gdzie miny są wykorzystywane w milionach sztuk”.

- Jeśli poważnie chcemy przygotowywać się do obrony, musimy wystąpić z tej konwencji, wyprodukować miny i czekać

- dodał.

I dalej: „Jutro projekt składamy do laski marszałkowskiej. Jeśli intencje Platformy Obywatelskiej są takie, by się przygotowywać do obrony, to Sejm poprze tę uchwałę”.

Na konieczność wycofania się Polski z tego traktatu wskazywał w poniedziałek na konferencji prasowej w Usnarzu Górnym (woj. podlaskie) były premier Mateusz Morawiecki. 

Przyjęty w 1997 r. traktat ottawski wprowadził całkowity zakaz używania min przeciwpiechotnych, prac nad nimi i ich produkcji. Wprowadzenie traktatu uważano za czołowe osiągnięcie ludzkości w kwestii humanitarnego podejścia do wojny.

 Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo