Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!

Zamienił togę na gabinet wiceministra. Sędzia, który ścigał "Gazetę Polską", trafił do resortu sprawiedliwości

Na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara premier Donald Tusk powołał sędziego Dariusza Mazura na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Choć Platforma Obywatelska mówiła o "niezależnych sędziach", to jeden z nich właśnie trafił do ministerstwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości
Lukas Plewnia from Berlin - wikimedia.commons.org; CC BY-SA 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]

Jak podano, w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusz Mazur będzie "sprawował nadzór nad sądami powszechnymi i wojskowymi oraz nad legislacją w zakresie ustroju sądów". 

Dariusz Mazur jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie. Przez dziesięć lat był przewodniczącym III Wydziału Karnego tego sądu, pełnił też w nim funkcję koordynatora ds. współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych. Jest ekspertem prawnym i wykładowcą w ramach programu edukacyjnego "Linguistics", organizowanego przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). Wcześniej przez siedem lat był wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jest autorem wielu publikacji w języku polskim, angielskim, niemieckim i czeskim.

W 2016 r. sędzia Dariusz Mazur został uhonorowany tytułem "Europejskiego Sędziego 2015" za uzasadnienie postanowienia o stwierdzeniu niedopuszczalności ekstradycji do USA Romana Polańskiego. W 2020 r. wyróżniono go Odznaką Honorową Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" za działania związane z prezentowaniem aktualnej sytuacji polskiego sądownictwa na świecie.

Dariusz Mazur - kim jest nowy wiceminister sprawiedliwości?

Dołączenie sędziego Mazura do resortu sprawiedliwości było zapowiadane już od wyborów. Jest on członkiem stowarzyszenia Themis, a do ministerstwa przyszedł dopiero teraz, gdyż wciąż jest aktywnym sędzią i prowadził jeszcze procesy. Sędziowskie środowiska mówiły wielokrotnie o upolitycznieniu, to obecnie milczą, choć sędziego Mazura od dawna łączyło się z politycznym środowiskiem koalicji Tuska, a w konsekwencji trafił do resortu Bodnara. 

Mazur wielokrotnie krytykował poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę czy pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. O tej ostatniej mówił, że „przykładała rękę do prawniczej zbrodni”.

Walczył też z dziennikarzami: był jednym z kilkudziesięciu sędziów, którzy pozwali „Gazetę Polską” i Tomasza Sakiewicza za fragment autoryzowanego wywiadu premiera Mateusza Morawieckiego. Zabolały go słowa o „zorganizowanej grupie przestępczej”, lecz zamiast rozmawiać z ich autorem, uderzył w dziennikarza i gazetę.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Ministerstwo Sprawiedliwości #Dariusz Mazur #rząd #bezprawie Tuska

mk