Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Sikorski przeniesie się do Brukseli? O tych dwóch unijnych stanowiskach mówi się najczęściej

Radosław Sikorski już wkrótce może dostać posadę w Brukseli. Nieoficjalnie mówi się o dwóch możliwych stanowiskach. Donald Tusk zareagował na te doniesienia, twierdząc, że nie chciałby, by szef MSZ przenosił się na unijne korytarze.

Radosław Sikorski
fot. Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Według nieoficjalnych doniesień szef polskiego MSZ mógłby objąć tekę komisarza ds. obronności lub stanowisko szefa unijnej dyplomacji, czyli wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych i obronnych UE. Na to drugie stanowisko najczęściej wskazywana jest premierka Estonii Kaja Kallas, której partia należy w PE do liberalnej frakcji Odnówmy Europę.

Donaldowi Tuskowi zadano pytanie, jak EPL poradziła sobie z zastrzeżeniami ze strony państw południa, że jeśli Radosław Sikorski objąłby tekę komisarza, a Kaja Kallas stanowisko szefowej unijnej dyplomacji, to region otrzymałby zbyt wiele. "Premier Estonii Kaja Kallas nie jest naszą kandydatką" - wyjaśnił Tusk. Dodał, że Kallas w sprawach Ukrainy i Rosji jest bardzo wiarygodna. "Prezentuje poglądy, które także podzielam. To już jest sprawa innych liderów, żeby ją skutecznie wesprzeć, ja na pewno nie będę w tym przeszkadzał. My mamy swoje do załatwienia" - powiedział premier.

Jednocześnie Tusk stwierdził, że nie chciałby, aby Radosław Sikorski opuścił rząd. "Dla mnie najważniejsze jest to, żeby mieć rząd silny, sprawny, respektowany także w sprawach zagranicznych" - mówił Tusk.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Radosław Sikorski #Unia Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo