Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Rekord w polskiej armii. Takich liczb jeszcze nie było

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w Lublinie.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. MON

Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu "Ferie z WOT".

- Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT; również w województwie podkarpackim - dwie brygady WOT, w woj. mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie - dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę

- mówił podczas wystąpienia.

Dodał, że w ubiegłym roku w wojska wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy - 13 742 żołnierzy zawodowych. "To rekord od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej" - podkreślił podczas wystąpienia.

Szef MON dodał, że obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego.

"Tu w woj. lubelskim także - niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność odwiedzić województwo lubelskie i ogłosić powstanie nowego garnizonu" - zapowiedział, wskazując że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. "Również bardzo dynamicznie wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń" - zadeklarował.

Polityk podziękował również osobom, które zdecydowały się dołączyć do WOT-u i podkreślił, że do formacji trafiają przedstawiciele różnych zawodów, w tym uczniowie. "Bardzo gorąco zachęcam tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad swoją drogą życiową, żeby wybrali służbę w Wojsku Polskim" - zaapelował. Dodał, że na 2023 rok zostało przygotowanych 25 tys. miejsc dla chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

"Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tys. żołnierzy; naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tys. żołnierzy różnych formacji" 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#MON #WOT

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo