Minister Moskwa po rozmowie z Niemcami: Podejmiemy dialog w sprawie Turowa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, iż "minister środowiska Niemiec złożyła deklarację, że rozpozna temat Turowa". - W późniejszym terminie podejmiemy dialog na ten temat - stwierdziła.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Anna Moskwa
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Anna Moskwa spotkała się z minister środowiska RFN Steffi Lemke. „Ze swojej strony zadałam pytanie o temat, który dzisiaj interesuje całą Polskę, czyli o temat Turowa. Pani minister złożyła deklarację, że rozpozna temat i w późniejszym terminie podejmiemy dialog na ten temat – powiedziała w Słubicach minister klimatu i środowiska. 

Wczoraj podano do publicznej wiadomości wyrok WSA w Warszawie, dotyczący wydłużenie koncesji dla kopalni w Turowie na wydobycie węgla brunatnego do roku 2044. Jedną ze stron tych postępowań – biorącą udział we wszystkich trwających obecnie postępowaniach, których jest 14 – jest niemieckie miasto Zittau” – stwierdziła minister Moskawa.

Przypomniała, że dla Polski elektrownia w Turowie, która wykorzystuje węgiel brunatny z kopalni, jest jednym z „głównych ośrodków energetycznych”, wytwarzających do 7 proc. produkcji po polskiej stronie. Poza tym zapewnia m.in. ciepłą wodę mieszkańcom tamtej okolicy.

W tym obszarze funkcjonuje 1 kopalnia po polskiej stronie, po niemieckiej jest ich 7 a po czeskiej – 5. W naszym postępowaniu szanujemy prawo każdego państwa do wyboru miksu, dlatego jesteśmy zaniepokojeni postępowaniem niemieckiego miasta. Nie mamy innych postępowań, żebyśmy mieli taką aktywność niemieckiego miasta

– stwierdziła Anna Moskwa.

Przypomniała, że miasto Zittau brało udział w postępowaniu odwoławczym, trwającym 2 lata i że podpisało porozumienie „Będę wdzięczna za dobry dialog po niemieckiej stronie, żeby to się więcej nie zdarzyło” – stwierdziła minister klimatu

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Anna Moskwa #Niemcy #Turów

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo