Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pewny lider nowego rankingu zaufania - prezydentowi ufa coraz więcej Polaków. Na podium jednak spore zmiany

Wciąż rośnie zaufanie Polaków do prezydenta Andrzeja Dudy, który jest zdecydowanym liderem comiesięcznego rankingu. Głowie państwa ufa 56 proc badanych. Na drugim miejscu znalazł się - awansując o dwie pozycje - minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak. Podium rankingu zaufania zamyka premier Mateusz Morawiecki ex aequo z prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim.

Fot. Tomasz Jedrzejowski/ Gazeta Polska

W lutym liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie do niego deklaruje 56 proc. badanych (o 2 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 32 proc. respondentów (spadek o 3 punkty proc.).

Drugie miejsca zajmuje, po awansie z czwartej pozycji, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu w lutym ufa 42 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.), a 29 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (spadek o 5 pkt. proc.).

Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania znaleźli się wiceszef PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz premier Mateusz Morawiecki - po 41 proc. pozytywnych wskazań. Trzaskowskiemu zaufanie wzrosło o 1 pkt. proc.; nieufność do niego deklaruje 40 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.). Premierowi w lutym zaufanie wzrosło o 3 pkt. procentowe; nieufność wobec premiera wyraża 46 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.).

Liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni ufa 36 proc. ankietowanych (bez zmian). Nieufność w stosunku do niego wyraża 37 proc. ankietowanych (bez zmian).

Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 35 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.). W lutym nieufność w stosunku do niego wyraża 30 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe).

W lutym polepszyły się notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; zaufanie do niego deklaruje 35 proc. badanych (o 5 punktów procentowych więcej niż przed miesiącem), nie ufa mu 53 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty proc.).

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 32 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty procentowe), a 27 proc. deklaruje wobec niej nieufność (spadek o 7 punktów procentowych).

Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 30 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy), zaś nieufność wyraża 31 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.).

30 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (wzrost o 4 pkt. procentowe). Jednak dominującym nastawieniem wobec szefa MS pozostaje nieufność - takie nastawienie ma 52 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty proc.).

Liderem nieufności został z kolei Donald Tusk, wobec którego brak zaufania wyraża 56 proc. badanych. Odmiennego zdania jest 30 proc.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 19 lutego br. na próbie liczącej 982 osób (w tym: 58,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI).

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#CBOS #ranking zaufania

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo