Unijni ekoszaleńcy zrujnują Polaków » czytaj w najnowszym numerze #GazetaPolska! Więcej »

Prezydent złożył górnikom życzenia. „Dziękuję za całoroczny wysiłek”

"Wasz wysiłek wartość strategiczną dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego" - napisał prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Barbórki. Jak zaznaczyła głowa państwa polskiego - łączy się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie po tragedii, do której doszło w ub. tygodniu w kopalni Sobieski.

Wyjątkowe życzenia
@prezydentpl - twitter.com

Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym 4 grudnia.

W życzeniach barbórkowych, zamieszczonych w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda podziękował górnikom za ich trud, który jak zaznaczył - "służy całemu naszemu narodowi".

Przyznał, że "nie sposób jednak radośnie świętować w cieniu tragedii, do której doszło 28 listopada w jaworzniańskiej kopalni 'Sobieski'".

"W dramatycznych okolicznościach tradycyjne obchody ograniczają się do nabożeństw w intencji górników – o wieczny odpoczynek dla tych, którzy odeszli na wieczną szychtę, a dla żyjących o zdrowie, spokojną i bezpieczną pracę oraz wszelką pomyślność"

– napisał prezydent.

Zaznaczył, że "z głębokim smutkiem" przyjął wiadomość o śmierci czterech osób w wypadku w zakładzie górniczym w Jaworznie.

"Łączę się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie, składając hołd pamięci zmarłych. Myślami i modlitwą jestem z rodzinami ofiar oraz z całą lokalną społecznością. Bliskich proszę o przyjęcie wyrazów mojego serdecznego współczucia. Przyjaciół, którzy ich wspierają, proszę o okazanie, także w moim imieniu, troski i tej wyjątkowej solidarności, którą zawsze otaczano żony, dzieci, rodziców i wszystkie osoby dotknięte śmiercią górnika"

– przekazał prezydent Duda.

Jak zaznaczył, "w tych niezwykle trudnych chwilach tym bardziej chcę złożyć całemu państwa środowisku wyrazy uznania i wdzięczności za pielęgnowanie górniczego etosu i zwyczajów wspólnoty, która wyraża się w słowach 'górnicza brać'".

Do wypadku w należącym do spółki Tauron Wydobycie Zakładzie Górniczym kopalni Sobieski doszło w ubiegły wtorek po południu. Jak informował nadzór górniczy, poszkodowani w nim zostali członkowie sześcioosobowej brygady wyznaczonej do płukania rurociągu podsadzkowego na poziomie 500. Zginęło czterech górników, dwóch innych odniosło obrażenia. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.

Prezydent w opublikowanym dziś liście podziękował "za świadectwo jedności, które górnicy dają i w codziennej pracy, i w przełomowych momentach historycznych, i wreszcie w obliczu wypadków i sytuacji kryzysowych – organizując akcje ratownicze w zakładach oraz spiesząc sobie nawzajem z pomocą".

Dziękując górnikom za ich całoroczny wysiłek, prezydent podkreślił, że ma on "wartość strategiczną dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego naszej Ojczyzny, a przede wszystkim dla milionów polskich rodzin, którym zapewnia warunki niezbędne do życia, zwłaszcza w zimowej porze roku".

"Życzę nam wszystkim, abyśmy mogli jeszcze przez długie lata korzystać z krajowych zasobów, zgodnie z potrzebami naszymi i przyszłych pokoleń"

– napisał Duda.

Święto górników

Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#prezydent #Andrzej Duda #Barbórka #górnicy #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo