Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił, kiedy wygłosi expose. „Marszałek się z tym zgodził“

- Zaproponowałem termin expose na 11 grudnia o godzinie 10. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia się z tym zgodził - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Hołownią Mateusz Morawiecki. Do rozmowy z premierem odniósł się także marszałek. Przekazał on, o której godzinie może się odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego.

Mateusz Morawiecki
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim; wśród tematów spotkania znalazły się plany Sejmu związane z procesem powoływania Rady Ministrów - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Marszałek Sejmu informował we wtorek, że zaprosił szefa rządu na spotkanie w sprawie expose.

"Rozmawialiśmy o tym, kiedy będzie moje expose, kiedy będzie przedstawiony cały program naszego rządu na kolejne 4 lata"

– powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Termin expose Morawieckiego

"Powiedziałem, że chciałbym, aby było to 11 grudnia, pan marszałek Sejmu się z tym zgodził, wyznaczyliśmy godzinę, a więc tutaj też ten harmonogram jest też bardzo dobrze znany i to też zostało ustalone". Dopytywany przez dziennikarzy o godzinę expose, premier przekazał, że odbędzie się ono o godzinie 10.

Morawiecki przekazał też, że na spotkaniu z marszałkiem rozmawiał o "najpilniejszych rozwiązaniach m.in. dot. cen energii, VAT na żywność i wakacji kredytowych, emeryturach stażowych".

- W tym tygodniu procedowana przez Radę Ministrów będzie ustawa o emeryturach stażowych - dodał.

Hołownia: Głosowanie nad wotum ok. 15

O expose Morawieckiego poinformował też marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Pan premier zapewnił mnie, że nie zamierza mówić dłużej niż godzinę" - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem. Dodał, że później odbędzie się dyskusja. "Ona na pewno będzie żywa i bardzo obszerna. Zakładam, że może potrwać trzy godziny, może trochę więcej, może cztery. To w zależności od tego, jakie ramy ostatecznie do niej przyjmiemy" - wskazywał. "Następnie spodziewam się, że ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu przedstawionego przez premiera Mateusza Morawickiego" - zapowiedział marszałek Sejmu.

Hołownia, wskazał, że jeżeli rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania, uruchomiony zostanie tzw. drugi krok konstytucyjny, kiedy kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. 


W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Termin ten mija 11 grudnia. Jeśli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Mateusz Morawiecki #PiS #rząd

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo