Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szwecja i Finlandia w NATO? Minister Rau: Jestem przekonany, że do tego dojdzie

Jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO najpóźniej przed szczytem Sojuszu w Wilnie; gdyby tak się nie stało, będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości – mówił w Sztokholmie szef MSZ Zbigniew Rau.

Twitter @MSZ_RP

Zbigniew Rau powiedział w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billstroemem, że Polska od samego początku zdecydowanie wspiera proces przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO i była jednym z pierwszym państw, które ratyfikowało stosowne dokumenty.

Jak dodał, w relacjach z Turcją – która sprzeciwia się akcesji Szwecji – Polska wskazuje że akcesja Szwecji i Finlandii ma kapitalne znaczenie dla wzmocnienia architektury bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego w czasie największego kryzysu od II wojny światowej.

- Jesteśmy przekonani, że dojdzie do tureckiej zgody na tę akcesję najpóźniej przed szczytem NATO w Wilnie. Gdyby tak się nie stało będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości

- oświadczył Rau.

Dodał, że jeśli chodzi o kwestię Węgier – które też nie wyraziły jeszcze zgody na rozszerzenie NATO – jest to zagadnienie „innego kalibru”. Jak mówił, jest już data posiedzenie węgierskiego parlamentu, który ma się zająć kwestią zgody na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO.

Szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem w Sztokholmie podkreślił, że relacje polsko-szwedzkie są bardzo silne.

- Jesteśmy dobrymi sąsiadami i mamy dawne więzi historyczne. Wielu szwedzkich obywateli jest pochodzenia polskiego i przyczyniają się do rozwoju szwedzkiego społeczeństwa

- powiedział minister.

- Zbudowaliśmy strategiczne partnerstwo z Polską, będziemy kontynuować rozwijanie współpracy bilateralnej, szczególnie w tak istotnych obszarach jak bezpieczeństwo w regionie, wsparcie dla Ukrainy, rozszerzanie UE, związki transatlantyckie

- dodał. 

Dodał, że również we współpracy obu krajów ważne są obszary przemysłu zbrojnego i innowacji. Szwedzi minister podziękował Polsce za wsparcie dla akcesji jego kraju i Finlandii do NATO. „To bardzo dużo dla nas znaczy” – podkreślił Billstroem.

Jak dodał, Rosja rażąca łamie prawo międzynarodowe i porządek bezpieczeństwa Europy. Zapewnił o szwedzkim wsparciu w postaci pakietów pomocowych i sprzętu dla Ukrainy.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Zbigniew Rau #MSZ #wojna #Szwecja #Finlandia #Turcja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo