Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Szansa na sojusz Polski z Ukrainą i Wielką Brytanią? Waszczykowski: Są dwie możliwe drogi ku temu

"Można to robić w ramach dwóch instytucji, najprościej w ramach NATO, jako wzmocniona współpraca w ramach NATO, np. na rzecz flanki wschodniej. Albo robić to pod nazwą 'Grupa Przyjaciół Ukrainy'" - powiedział Witold Waszczykowski o potencjalnej współpracy na linii Polska - Ukraina - Wielka Brytania. Drugą drogą jest poszerzenie formatu Trójmorza. Były szef polskiej dyplomacji był gościem Tomasza Sakiewicza w programie "W punkt" w Telewizji Republika.

Warszawa, 10.02.22, Wizyta Borisa Johnsona w Polsce
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Sakiewicz pytał go o możliwości współpracy militarnej, ale nie tylko, na linii Wielka Brytania - Polska - Ukraina, o której dosyć dużo mówi się w brytyjskich kręgach osób rządzących.

Można to robić w ramach dwóch instytucji, najprościej w ramach NATO, jako wzmocniona współpraca w ramach NATO, np. na rzecz flanki wschodniej. Albo robić to pod nazwą "Grupa Przyjaciół Ukrainy". I to mogą być państwa takie, jak Skandynawia, Bałtowie, Polska, Rumunia, Turcja, wspierane przez takie państwa, jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada. I to byłby najlepszy układ wsparcia

- uważa Witold Waszczykowski.

Można to robić przez Trójmorze, dokooptować Ukrainę i uzyskać wsparcie Wielkiej Brytanii. Pamiętam, Boris Johnson, kiedy wychodził z Unii Europejskiej, zawsze podkreślał, że wychodzi z Unii, ale nie z Europy. Sam wskazywał, że sprawy bezpieczeństwa mogą być tym instrumentem, który będzie bardzo łączył

- przedstawił drugi wariant.

Przypomniał też, że w 2016 roku ćwiczony był pierwszy raz format trójkąta Polska-Ukraina-Wielka Brytania. "Razem z Borisem odbyliśmy podróż na Ukrainę, bądź kilka razy spotkaliśmy się w Europie. Jest płaszczyzna do rozmów i zawiązania ścisłej współpracy" - dodał.

Zdaniem Waszczykowskiego forma współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i państwami bałtyckimi, będącymi w Unii Europejskiej, a Ukrainą i Wielką Brytanią, niebędącymi w niej, jest trudna do zorganizowania. Ciężko byłoby takie sojusze pogodzić, jeśli byłaby w nich rywalizacja.

Ale w polityce nic nie jest niemożliwe

- zauważył.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Boris Johnson #Wielka Brytania #Ukraina #trójmorze #NATO #Witold Waszczykowski #Tomasz Sakiewicz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo