Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Podniesienie do 3 proc. PKB wydatków na obronność w NATO. Duda omówił z Trumpem swoją propozycję

Andrzej Duda i Donald Trump omówili propozycję polskiego prezydenta dotyczącą podniesienia do 3 proc. PKB wydatków na obronność przez kraje wchodzące w skład NATO. O czym rozmawiano poinformował sztab byłego prezydenta USA. Przekazano też, że rozmowy między politykami przebiegały w przyjacielskiej atmosferze. - Prezydent Trump jest wielkim fanem Polski i Polaków - zaznaczyli doradcy byłego prezydenta.

Andrzej Duda, Donald Trump
@TeamTrump - x.com

Politycy spotkali się w godzinach wieczornych w Trump Tower przy Piątej Alei na Manhattanie w Nowym Jorku.

"Dwaj prezydenci, którzy są wielkimi przyjaciółmi, przedyskutowali propozycję prezydenta Dudy, aby kraje NATO zaczęły (przeznaczać) 3 proc. PKB na obronność. Omówili również wojnę pomiędzy Rosją i Ukrainą, konflikt z (udziałem) Izraela na Bliskim Wschodzie oraz wiele innych tematów związanych z osiągnięciem pokoju na świecie"

– poinformował sztab Trumpa w komunikacie na platformie X.

"Prezydent Trump z sentymentem wspominał swoją przełomową podróż do Polski w 2017 roku i chwalił Polaków za niezłomną obronę suwerenności oraz zaangażowanie w (zapewnienie) bezpieczeństwa granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami. Prezydent Trump jest wielkim fanem Polski i Polaków"

– dodali współpracownicy byłego prezydenta.

Amerykański polityk, który ponownie zamierza się ubiegać o prezydenturę w listopadowych wyborach, zamieścił też krótki film z powitania z polskim prezydentem na swojej platformie TRUTH Social. Na nagraniu słychać, jak Trump chwali wcześniejszą współpracę z polskim prezydentem, a także mówi o dobrej komunikacji z nim i wielu tematach, w których się zgadzają. Nazwał Dudę przyjacielem i pochwalił jego "fantastyczną robotę" dla Polski.

Również kancelaria polskiego prezydenta opublikowała dłuższą relację ze spotkania na swoich profilach w mediach społecznościach. Na filmie widać m.in. serdeczne powitanie polityków. "Mamy tak wiele tematów do omówienia" - powiedział były prezydent USA, witając Dudę w lobby Trump Tower.

Spotkanie z Trumpem - jak zapowiadał wcześniej polski prezydent - miało charakter prywatny. Dudzie towarzyszyli ministrowie z jego kancelarii: Marcin Mastalerek oraz Wojciech Kolarski.

"To było przyjacielskie spotkanie w bardzo miłej atmosferze"

– powiedział Duda po kolacji w Trump Tower.

Zadowolenia nie krył również Kolarski. "To było znakomite spotkanie. Długa, prawie dwuipółgodzinna rozmowa przebiegała w znakomitej atmosferze. To było spotkanie dwóch przyjaciół" - oznajmił. Jak relacjonował, Trump podkreślał sympatię do Polski i uznanie wobec Polaków.

W marcu prezydent Duda zgłosił propozycję dotyczącą zwiększenia poziomu wydatków na obronność z 2 do 3 proc. PKB przez wszystkie państwa NATO. Koncepcja ta została wówczas przedstawiona przez stronę polską m.in. podczas spotkania prezydenta Dudy i premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie.


 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Donald Trump #Andrzej Duda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo