Z OSTATNIEJ CHWILI
Polskie piłkarki ręczne po porażce z Danią 22:32 straciły szanse na awans do ćwierćfinału mistrzostw świata • • •

Solidarność transatlantycka. „Stany Zjednoczone i Europa demonstrują znamienną jedność!”

Nie milkną echa po wczorajszym przemówieniu amerykańskiego przywódcy w polskiej stolicy. Zdaniem Charlesa Kupchana, profesora spraw międzynarodowych na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown, "transatlantycka solidarność, to ważny sygnał wysłany w warszawskim przemówieniu prezydenta Joe Bidena". Jak dodał - "USA i Europa demonstrują znamienną jedność".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Joe Biden
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

„Myślę, że podróż do Kijowa i Warszawy miała na celu wysłanie poważnych i istotnych sygnałów. Po pierwsze, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są gotowi na kontynuowanie pomocy dla Ukrainy, aby się mogła sama bronić. Po wtóre, zwłaszcza wizyta w Kijowie pokazuje, że USA nie zostały zastraszone rosyjską agresją, a wysiłki zmierzające do ujarzmienia Ukrainy zwieńczyło fiasko, ponieważ oba kraje kroczą ramię w ramie”

– wyjaśnił Kupchan.

"Celowy zabieg"

Za inny ważny sygnał wysłany zwłaszcza w Warszawy profesor uznał transatlantycką solidarność. Jego zdaniem Stany Zjednoczone i Europa zademonstrowały znamienną jedność oraz zdecydowanie w pierwszym roku (wojny). Biden chce to rozszerzyć na rok drugi - podkreślił.

„Sygnał płynie też z Polski, frontowego państwa, które wzięło na siebie odpowiedzialność za przekazywanie broni przez swoją granicę dla Ukrainy i gości hojnie miliony ukraińskich uchodźców”

– zwrócił uwagę Kupchan, ekspert w prestiżowym think-tanku Council on Foreign Relations.

W jego opinii Biden wykorzystuje też rocznicę wojny, aby dotrzeć do społeczności po obydwu stronach Atlantyku. Jak zauważył w Ameryce Republikanie, którzy kontrolują teraz Izbę Reprezentantów, wskazują na to, że mogą usiłować zmniejszyć pomoc dla Ukrainy. Nastąpiło także jakby rozmiękczenie opinii publicznej jeśli idzie o wsparcie dla tego kraju.

„Biden wykazuje jednak mocną polityczna determinację po obu stronach Atlantyku. Wiceprezydent (Kamala) Harris w Monachium i prezydent Biden w Warszawie mówili o zbrodniach przeciw ludzkości. Odwołując się do morale apelują do społeczności i zabiegają o nasilenie entuzjazmu elektoratu w celu kontynuowania pomocy dla Ukrainy”

– zaznaczył Kupchan.

Jak dodał w następstwie inwazji na Ukrainę relacje między Zachodem, a Rosją powróciły na etap militarnej rywalizacji. NATO wzmacnia swoje wschodnie granice, przyjmuje Finlandię i Szwecję oraz zbroi Ukrainę w środku wojny z najeźdźcą. Putin ogłosił natomiast zawieszenie traktatu Nowy START.

„Stosunki między Zachodem i Rosją w przewidywalnej przyszłości będą miały charakter konfrontacyjny i napięty”

– przewiduje prof. Kupchan.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#USA #Joe Biden #prezydent #współpraca #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo