Z OSTATNIEJ CHWILI
Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy, zgodnie z którą, gdy Wigilia przypada w niedzielę, to handel pracuje w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia • • •

Saakaszwilim zaopiekują się polscy lekarze. „Nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie” - deklaruje polski premier

"Nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Na moje polecenie zespół polskich lekarzy rozpoczął w Gruzji kompleksowe badania lekarskie prezydenta Micheila Saakaszwilego" - poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Micheil Saakaszwili
Twitter.com/Maia Sandu @sandumaiamd//twitter.com/@MorawieckiM

Informował o tym również gruziński portal Civil.ge. "Polscy lekarze mają stwierdzić, czy Saakaszwili otrzymuje w klinice odpowiednie leczenie" - czytamy.

Misja medyczna Unii Europejskiej odwiedza Saakaszwilego w klinice Vivamedi - informuje serwis i zaznacza, że ministerstwo ochrony zdrowia w końcu wydało pozwolenie na zbadanie byłego prezydenta przez zagranicznych lekarzy. 

"Powinniście przeprosić..."

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na początku lipca zaapelował do gruzińskich władz, aby przekazały Ukrainie obywatela Mychajłę Saakaszwilego w celu zapewnienia mu niezbędnego leczenia i opieki.

"Wzywam też naszych partnerów, aby zajęli się tą sytuacją, nie ignorowali jej i uratowali tego człowieka. Żaden rząd w Europie nie ma prawa do (przeprowadzania) egzekucji na ludziach. Życie jest podstawową europejską wartością"

– dodał ukraiński przywódca.

"Powinniście przeprosić za to, że doprowadziliście mnie do takiego stanu (zdrowia). Przeprosić deputowanych do Parlamentu Europejskiego, moją rodzinę, mnie, Ukrainę i wszystkich Gruzinów"

– oznajmił wcześniej Saakaszwili, który zwrócił się w ten sposób do gruzińskich władz podczas rozprawy przed sądem w Tbilisi. Były prezydent uczestniczył w niej w formie zdalnej. Wypowiedź Saakaszwilego przytoczył portal Ukrainska Prawda.

Jego stan zaczął się pogarszać

Saakaszwili, były prezydent Gruzji (w latach 2003-2007 i 2008-2013), obecnie będący obywatelem Ukrainy, przyjechał do Gruzji po ośmiu latach nieobecności jesienią 2021 r., pomimo ciążących na nim wyroków za nadużycia władzy w czasie sprawowania urzędu i niemal natychmiast został zatrzymany. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z Gruzińskiego Marzenia, są motywowane politycznie.

Jednym z zarzutów, stawianych będącemu obecnie obywatelem Ukrainy politykowi jest nielegalne przekroczenie granicy. Saakaszwili miał w przededniu wyborów parlamentarnych jesienią 2021 r. wjechać do kraju na pace ciężarówki.

Były prozachodni prezydent od dłuższego czasu skarży się na złe warunki w więzieniu i dramatycznie pogarszający się stan zdrowia. Na zdjęciach, wysyłanych zza krat, wygląda bardzo źle. O jego uwolnienie apelują zachodnie rządy, a on sam twierdzi, że został otruty „ciężkimi metalami” i że jest torturowany. Nazywa się „więźniem Putina”, a obecne władze oskarża o politykę prorosyjską i torpedowanie proeuropejskich ambicji społeczeństwa Gruzji.

Zespół medyczny byłego prezydenta przekazał w kwietniu 2023 r., że jego zdrowie znacząco się pogorszyło, odkąd w październiku 2021 roku trafił do więzienia i rozpoczął prowadzenie kolejnych strajków głodowych. Pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala.

Obecnie Saakaszwili jest leczony w klinice w Tbilisi, a jego prawnicy starają się o zawieszenie jego wyroku, aby umożliwić mu wyjazd na leczenie za granicę.

///BĘDZIEMY KONTYNUOWAĆ TEMAT///

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

 

#świat #Polska

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Komentarze (31)
Zdzichos 13.07.2023 08:28
Do bandyty saakaszwilego nazistowski premier wysyła stado lekarzy , mimo ,że tenbandyta nie jest w Polsce ubezpieczony ! Ciekawe czy teraz będzie nibypremier wysyłać te stada do chorych polskich pacjętów ? A polscy chorzy płacą składki na NFZ, ZUS i podatek przeznaczany na pomoc banderowcą
Anonim emi 14.07.2023 08:54
8.28Ty palancie lewaku to jasne że twój Góru nie wysłalby lekarzy bo to nie jego sort ,to egoista cwaniak którego sprawy człowieka nie interesują tylko jego kiesa.Jego rządy to była porażka w kraju panowala bieda, polacy zarabiali dziadoskie pienidze 5zl za godz.emeryci nie wiazali i końca z końcem.Był pusty budzet bo złodzieje wat szaleli i handlarze paliwem kradli .Tusk to egoista dbający o swój tyłek.Gdyby on rzadzil napewno Polska nie pomoglaby Ukrainie, to pewne
angelo 12.07.2023 19:24
Tylko niemcom nie przekazywać , bo dokończą dzieła .
Anonim 12.07.2023 18:36
Glodówki mu nie służą
Anonim 12.07.2023 17:44
w Oseti tez go kochaja za wziecie
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo