Rozmowy wiceszefa MSZ z Komisją Europejską. „Chcemy zrobić wszystko w sprawie KPO”

Chcemy zrobić wszystko ws. KPO, żebyśmy później sami sobie nie zarzucali, że nie spróbowaliśmy jeszcze takiego, czy innego rozwiązania, aby spór z KE w jakiś sposób zamknąć - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Według niego, środowe rozmowy w KE ministra ds. UE "były takim krokiem".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Marcin Przydacz
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W środę minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk prowadził rozmowy w Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

"To był intensywny dzień, w którym chciałem poznać bardziej szczegółowo wątpliwości, które pozostały po stronie Komisji Europejskiej, powodujące, że w tej chwili KE nie zadeklarowała jeszcze gotowości do realizacji finansowej KPO. Myślę, że wyjaśniłem część tych wątpliwości"

- podkreślił Szynkowski vel Sęk po rozmowach.

Przydacz pytany w czwartek w Polskim Radiu 24 o rezultat tych rozmów, zwracał uwagę, że przy tak emocjonalnym dyskursie, jaki mamy pomiędzy Warszawą, a Brukselą zarówno komisarze europejscy, jak i sam minister Szynkowski vel Sęk podkreślają "tą dobrą, konstruktywną atmosferę" rozmów.

Według wiceszefa MSZ, daje to szanse na to, że ten dialog będzie się posuwał w dobrym kierunku.

"Jasnym jest, że po jednej i drugiej stronie negocjującej jest zawsze jakieś 'ale'. My też mamy swoje 'ale'. My też uważamy, że pewne rzeczy po pierwsze nie powinny wybrzmieć z ust Komisji, a po drugie na pewno nie będziemy szli tutaj na takie kompromisy, które byłyby niezgodne z polskim prawem, czy z polskim interesem"

- podkreślił Przydacz.

Natomiast - jak dodał - "w interesie państwa polskiego, dzisiaj w przededniu zimy, sytuacji, w której trwa wojna na Ukrainie, w której grozi nam także i nowa fala uchodźców, wydaje się, że próba podjęcia przez polską dyplomację raz jeszcze chęci dojścia do jakiegoś porozumienia w zakresie KPO jest wskazana".

"I my - jako polska dyplomacja - chcemy zrobić wszystko, żeby później sami sobie też nie zarzucać, że nie spróbowaliśmy jeszcze takiego, czy innego rozwiązania, aby ten spór w jakiś sposób zamknąć"

- zaznaczył wiceszef MSZ. Jego zdanie, środowe rozmowy Szynkowskiego vel Sęka "były właśnie takim krokiem".

Przydacz powiedział, iż życzyłby sobie, żeby KE zrozumiała, że "ten spór nie służy także samemu projektowi europejskiego, nie służy samej Unii Europejskiej".

"Natomiast nie mam takiej pewności i takiego przekonania, że tego typu rozumienie zostało tam zinternalizowane w Brukseli. Wręcz uważam, że część komisarzy dotychczas była celowo trochę podpuszczana, czy namawiana przez czynniki wrogie, czy to rządowi państwa polskiego, czy w ogóle interesowi państwa polskiego"

- ocenił wiceminister.

Dlatego - jak dodał - "ten dialog jest też ważny, aby pewne rzeczy tłumaczyć, aby pewne rzeczy odkręcać".

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Polska

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo