Mularczyk w liście do niemieckich parlamentarzystów ws. reparacji: „Polska została pominięta”

"Zarówno pozostający przy życiu obywatele polscy, którzy pamiętają okrucieństwa II wojny światowej, jak i rodziny nie mogą zaakceptować faktu braku naprawienia szkód wyrządzonych przez Niemcy w czasie II wojny światowej" - napisał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w liście przewodnim do raportu o stratach wojennych., który ambasada w Berlinie będzie wysyłać do niemieckich parlamentarzystów.

Arkadiusz Mularczyk
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- "Raport już w Berlinie. Przed Ambasadą Polską w Berlinie intensywna akcja informacyjna w Bundestagu o reparacjach" - tej treści tweet zamieścił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, pełnomocnik rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-45.

Mularczyk powiedział, że raporty będą teraz kolportowane do wszystkich parlamentarzystów niemieckich za pośrednictwem ich biur poselskich. -"Po Bundestagu planujemy kolejne akcje, wysyłanie raportów do Bundesratu i najważniejszych niemieckich mediów" - przekazał - "Jesteśmy w procesie dużej akcji informacyjnej na terenie Niemiec" - dodał.

Zaznaczył, że "musimy dać czas naszym partnerom w Unii na zapoznanie się z raportem i później podejmiemy kolejną próbę dialogu".

List Mularczyka 

Do egzemplarzy raportu będzie dołączony list Mularczyka, w którym zwraca się on o "dostrzeżenie bardzo ważnego problemu z przeszłości, który niestety do dnia dzisiejszego nie został w sposób sprawiedliwy oraz uczciwy rozwiązany i rzuca cień na dobre relacje polsko niemieckie".

Dalej w liście Mularczyk przypomina o okolicznościach strat Polski podczas II wojnie światowej i o tym, że w wyniku pięcioletnich prac przygotowano raport, szacujący te straty na ponad 6 bln 220 mld zł. Zwraca też uwagę, że Niemcy wypłaciły odszkodowania za straty wojenne 70 krajom, natomiast "Polska mimo poniesienia ogromnych strat osobowych i majątkowych została pominięta".

- "Zarówno pozostający przy życiu obywatele polscy, którzy pamiętają okrucieństwa II wojny światowej, jak i rodziny nie mogą zaakceptować faktu braku naprawienia szkód wyrządzonych przez Niemcy w czasie II wojny światowej" - pisze wiceszef MSZ.

Stanowisko Niemiec w sprawie odszkodowań, wyrażone 28 grudnia 2022 roku, o braku zamiaru podjęcia rozmów z rządem polskim na ten temat wiceminister określa jako "rozczarowujące". Przypomina, że 16 maja br. podczas szczytu w Reykjaviku został przyjęty dokument Rady Europy "Zjednoczeni Wokół Naszych Wartości", podpisany także przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza, w którym jest m.in. mowa, że ludobójstwo i zbrodnie wojenne nie podlegają przedawnieniu.

W liście wiceszef MSZ podkreśla też, że liczy na otwarcie dialogu w sprawie odszkodowań. - "Mamy nadzieję, że raport stanie punktem wyjścia do rozmów i dyskusji na forum właściwych komisji i grup niemieckiego parlamentu" - zaznacza. Dodaje, że jako pełnomocnik polskiego rządu do tych spraw jest gotów do spotkań i rozmów na różnych forach.

Polski raport 

1 września ub. roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

W kwietniu rząd przyjął uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.

 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo