Grupa Wyszehradzka ze wspólnym stanowiskiem co do Bałkanów Zachodnich

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej na spotkaniu w Rogalinie (Wielkopolskie) wyrazili zdecydowane i jednoznaczne poparcie dla aspiracji europejskich państw Bałkanów Zachodnich, przyjmując wspólne oświadczenie w tej sprawie - poinformowało MSZ na Twitterze.

https://twitter.com/MSZ_RP

Podczas dzisiejszego szczytu V4 + Bałkany Zachodnie w Rogalinie ministrowie SZ państw Grupy Wyszehradzkiej wyrazili zdecydowane i jednoznaczne poparcie dla aspiracji europejskich państw Bałkanów Zachodnich

- podało MSZ umieszczając we wpisie flagi: Albanii, Macedonii Północnej, Serbii, Bośnii i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Kosowa.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej podtrzymują zaangażowanie i wsparcie dla partnerów z regionu Bałkanów Zachodnich na ich ścieżce reform związanych z procesem integracji europejskiej - zarówno na poziomie relacji dwustronnych, jak i w ramach Grupy, a także na poziomie Unii Europejskiej

- napisali w oświadczeniu szefowie delegacji państw V4, którzy spotkali się w Pałacu w Rogalinie (Wielkopolskie).

"Tempo negocjacji musi odpowiadać postępom w przygotowaniach przedakcesyjnych, w tym również w zakresie fundamentalnych zasad, na których zbudowana jest Unia" - zaznaczyli w tekście "oświadczenia Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej dot. Bałkanów Zachodnich Rogalin, 28 czerwca 2021" uzgodnionym podczas poniedziałkowego spotkania.

Do końca czerwca Polska przewodzi Grupie Wyszehradzkiej. Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Bałkanów Zachodnich goszczą w Pałacu w Rogalinie na zaproszenia szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua.

Po spotkaniu w gronie szefów delegacji czterech państw V4 w Rogalinie ministrowie przywitali delegacje Bałkanów Zachodnich. Wykonano wspólne zdjęcie przed rogalińską rezydencją, później odbędzie się kolejna sesja bez udziału mediów - sesję plenarna w formacie Grupa Wyszehradzka plus Bałkany Zachodnie – Albania, Macedonia Północna, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Kosowo.

W spotkaniu mają również wziąć udział minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji oraz Specjalny Przedstawiciel UE ds. dialogu Belgrad-Prisztina i innych kwestii regionalnych.

Jak zapowiedziało MSZ, wśród najistotniejszych tematów zaplanowanej dyskusji ministrów znajdą się m. in. zagadnienia związane z polityką rozszerzenia UE, współpraca w kontekście pandemii COVID-19 i odbudowy postpandemicznej, jak też wzmocnienie partnerstwa regionalnego.

Po zakończeniu obrad zaplanowano briefing dla mediów w pałacowym parku z udziałem ministra Raua i części jego gości.

Format spotkań V4 oraz Bałkany Zachodnie został zainicjowany przez Polskę w 2012 roku. Od tego czasu odbywają się one cyklicznie na zaproszenie jednego z państw V4 sprawującego rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Zbigniew Rau #Słowacja #Czechy #Bałkany Zachodnie #Węgry #Polska #Grupa Wyszehradzka #Grupa V4

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo