Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Co dalej z KPO? Trwa intensywny dialog. "Przynosi rezultaty"

Dialog Polski z Komisją Europejską ws. KPO jest intensywny. - Przedstawiliśmy pakiet kierunkowych propozycji, Komisja go analizuje. Czekamy na zamknięcie rozmowy merytorycznej i gwarancje ze strony KE - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szymon Szynkowski vel Sęk
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Minister pytany był w Polsat News o to, jak przebiegają rozmowy z Komisją Europejską na temat środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jak przekazał, w środę po raz kolejny rozmawiał w tej sprawie - telefonicznie - z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. "Ten dialog przynosi konkretne rezultaty, bo mamy akceptację ustaleń operacyjnych" - zaznaczył, nawiązując do wydania przez KE pod koniec listopada decyzji zatwierdzającej ustalenia operacyjne dotyczące polskiego KPO.

Na pytanie, czy rozmowy toczą się na temat przepisów o sądownictwie, odparł, że "w tej chwili to jest właśnie przedmiotem intensywnej dyskusji".

- Chodzi o to, by wyjaśnić wątpliwości Komisji Europejskiej co do tego, do czego my nie mamy wątpliwości

- tłumaczył.

"Na przykład, że skorzystanie z testu niezależności przez sędziego nie może powodować odpowiedzialności dyscyplinarnej. Taki zapis został zawarty wprost w projekcie ustawy prezydenckiej przyjętej. Ale Komisja co do na przykład wykorzystywania innych trybów, a nie pójścia samą ścieżką testu niezależności, uważa, że nie ma takiej pewności, że nie będzie to prowadziło do odpowiedzialności dyscyplinarnej"

"Jesteśmy umówieni na jutro na kolejne rozmowy i konsultacje, także na prace zespołu negocjacyjnego, bo mamy oczywiście w KPRM zespół negocjacyjny, który sprawnie te kwestie proceduje" - zaznaczył.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Szymon Szynkowski vel Sęk #Unia Europejska #KPO

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo