Ambasador Francji: Współpracować i wzmocnić dialog

"Francja i Polska połączeni partnerstwem strategicznym stawiają czoło wojnie w Ukrainie i potrzebują bardziej niż kiedykolwiek współpracować i wzmocnić swój dialog" - powiedział ambasador Francji Frédéric Billet w przemówieniu z okazji Święta Narodowego Francji.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Frédéric Billet
https://twitter.com/Barbara_Adamska

W ogrodach ambasady francuskiej odbyło się w środę przyjęcie z okazji Święta Narodowego Francji. 14 lipca 1789 r. Francuzi obchodzą zdobycie przez mieszkańców Paryża mieszczącego się na zamku Bastylia więzienia. W wydarzeniu wziął udział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zaledwie godzinę temu polscy żołnierze wraz z żołnierzami grupy B9 w skład, której wchodzą kraje wschodniej flanki NATO, uczestniczyli w wojskowej defiladzie w Paryżu na Polach Elizejskich z okazji obchodów naszego święta. Cóż może być piękniejszego niż ten symbol solidarności, jedności i braterstwa broni między sojusznikami w momencie, gdy kilkaset kilometrów od miejsca, w którym się znajdujemy, szaleje wojna

 - powiedział ambasador.

Cóż może mieć silniejszy wydźwięk niż nasza dewiza, 'wolność, równość, braterstwo', która nas jednoczy dzisiaj, gdy Europa stoi w obliczu wojny w Ukrainie, którą Rosja rozpętała kilka miesięcy temu

 - dodał ambasador. Zwrócił uwagę, że w Hymnie Polski są słowa "dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy", ale jego zdaniem, "historia Europy pokazała kilkukrotnie, że to Polska dawała przykład, jak stawiać opór i znosić jarzmo niewoli". "Tak jak 40 lat temu Francja była solidarna z Solidarnością w Polsce, tak dzisiaj jesteśmy solidarni z Ukrainą" - podkreślił.

Billet powiedział, że jest synem członka francuskiego ruchu oporu, który w czasie II wojny światowej walczył przeciw Niemcom razem z Polakami, w okolicach masywu Vercors we Francji. "Ojciec opowiadał o bohaterstwie i odwadze Polaków" - wspominał. "Mówił mi, że +kiedy walczą nigdy nie odpuszczają, ale kiedy się bawią, nie można dotrzymać im kroku+" - opowiadał. "W moim sercu znajduje się wiele opowieści i wspomnień o wydarzeniach w Vercors, które zabrały życie wielu młodym Polakom. Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy w krwawych walkach ramię w ramię zbudowali podwaliny francusko-polskiej przyjaźni. To niewyczerpane źródło, które musi nas inspirować i z którego możemy czerpać energię. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy porządek w Europie jest zburzony przez wojnę w Ukrainie. Francja i Polska połączone partnerstwem strategicznym stawiają czoło wojnie w Ukrainie i potrzebują bardziej niż kiedykolwiek współpracować i wzmocnić swój dialog" - zaznaczył.

W ocenie ambasadora, Polskę i Francję obecnie łączą działania mające na celu: "zwiększenie bezpieczeństwa, zakończenie wojny w Ukrainie oraz kontynuowanie budowania Europy silnej, suwerennej i solidarnej". Ponieważ, jak wskazał, "to dzięki Europie, Polska jest bezpieczniejsza i bardziej zamożna".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Frederic Billet #Francja

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo