Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

PiS zadał Trzeciej Drodze 3 konkretne pytania: VAT na żywność, euro w Polsce i wyższe ceny energii... [WIDEO]

Dziś politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję, podczas której zadawali 3 konkretne pytania pod adresem Trzeciej Drogi - czołowego koalicjanta Platformy Obywatelskiej. Dotyczyły one VAT-u na żywność, planów, co do wprowadzenia euro w Polsce oraz wyższych cen energii już od 1 lipca. "Nasi parlamentarzyści razem z parlamentarzystami Trzeciej Drogi mogą utworzyć większość. Nie potrzebujemy do tego nikogo. Wystarczy przetestować dobrą wolę Trzeciej Drogi" - mówił były premier, Mateusz Morawiecki.

Konferencja prasowa PiS
@pisorgpl - twitter.com

3 pytania do Trzeciej Drogi

Nawiązując do ostatnich wydarzeń, jakimi są wprowadzenie 5 proc. VAT-u na żywność, medialnych doniesień ws. coraz śmielszych planów wprowadzenia euro w Polsce oraz zapowiadanej podwyżki cen energii już od 1 lipca, Mariusz Błaszczak powiedział: "publicznie zadajemy trzy pytania Trzeciej Drodze: czy Trzecia Droga poprze projekt ustawy złożony przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości o przywróceniu zerowej stawki VAT na żywność? Po drugie, czy Trzecia Droga będzie popierała wepchnięcie Polski do strefy euro? I po trzecie, czy Pani minister Hennig-Kloska, która reprezentuje TD w rządzie Donalda Tuska, złoży projekt ustawy przedłużającej tarczę energetyczną, a więc utrzymanie wsparcia finansowego, jeżeli chodzi o odbiorców energii, na drugie półrocze tego roku?".

Szef klubu parlamentarnego PiS dodał, że "podczas kampanii wyborczej, nie dalej niż wczoraj, na targowisku na Pradze Północ w obecności Tobiasza Bocheńskiego, kandydata na urząd Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawialiśmy projekt ustawy przygotowany przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, dotyczący utrzymania zerowej stawki VAT-u na żywność".

"Mieszkańcy pytali nas, jakie są szanse uchwalenia tej ustawy, więc odpowiadamy, zgodnie z tym, jak wygląda dziś większość w Sejmie. To jest projekt Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, który złożyliśmy. A więc po pierwsze polityk Trzeciej Drogi musi dopuścić ten projekt do obrad. Już w przyszłym tygodniu będzie posiedzenie Sejmu. No i po drugie liczymy na to, że Trzecia Droga poprze ten projekt, wtedy on może zamienić się w ustawę"

– mówił dziś Błaszczak.

"Trzecia noga Tuska czy odrębny byt polityczny?"

Jak dodał - "oczywiście jesteśmy sceptyczni co do tego, że tak się stanie, ale teoretycznie taka możliwość przecież istnieje, bo politycy TD mówili w kampanii parlamentarnej, że sytuują się gdzieś pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, A Platformą Obywatelską, a więc to będzie test, czy Trzecia Droga jest trzecią nogą Donalda Tuska, czy jest odrębnym bytem politycznym".

Były szef MON nawiązał także do przedwyborczych obietnic, jakie Polakom składała właśnie Trzecia Droga.

"Jesteśmy sceptyczni, dlatego, że Trzecia Droga zapowiadała w kampanii wyborczej chociażby akademiki za złotówkę. Nie ma akademików za złotówkę. Zapowiadała dobrowolny ZUS. Nie ma dobrowolnego ZUS-u, a więc TD nie wywiązywała się ze składanych deklaracji"

– punktował polityk PiS.

Przypomniał także o zapowiedziach podniesienia cen energii od 1 lipca. 

"Minister Hennig-Kloska zapowiadała, że przedstawi jakąś propozycję dotyczącą złagodzenia skutków uwolnienia cen energii, a więc podwyższenia de facto cen energii. To są deklaracje enigmatyczne, dlatego posłowie z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości rozpoczną dziś kontrolę poselską w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, żeby sprawdzić, czy jest projekt, który stanowi właśnie taką osłonę. Z doniesień medialnych możemy usłyszeć, że jeśli taki projekt jest, to jest on zawężony do bardzo właśnie niewielkiej grupy odbiorców energii. Także de facto nie będzie to projekt skuteczny, gdyż beneficjentem tego rozwiązania będzie bardzo wąska grupa"

– mówił.

"Czy Trzecia Drogi zrobi to razem z PiS?"

Podczas konferencji prasowej, głos zabrał również były szef rządu - Mateusz Morawiecki. Również powtórzył - oraz rozszerzył - aspekt 3 pytań do Trzeciej Drogi.

"W odniesieniu do trzech pytań do Trzeciej Drogi, po pierwsze, czy Trzecia Droga razem z Prawem i Sprawiedliwością zdecyduje się przywrócić zerową stawkę VAT na żywność" - zaczął.

"Mamy takie możliwości w Sejmie. Nasi parlamentarzyści razem z parlamentarzystami Trzeciej Drogi mogą utworzyć większość. Nie potrzebujemy do tego nikogo. Wystarczy przetestować dobrą wolę Trzeciej Drogi. Po drugie, kwestia wpychania Polski do strefy euro. Popatrzmy na Słowację i Polskę. Jakieś 12-13 lat temu nasze dwa państwa były na podobnym poziomie rozwoju. Słowacja w międzyczasie wstąpiła do strefy euro. Widać bardzo wyraźnie, że euro Słowacji nie służy. Kolejnym przykładem jest Hiszpania, gdzie gwałtownie urósł dług publiczny przez ostatnie 10-12 lat. Te przykłady powinny nam dać dużo do myślenia"

– kontynuował.

W jego ocenie "trzeci obszar, który może doprowadzić do zrujnowania portfeli Polaków to podniesienie cen na energię elektryczną i na energię cieplną już od 1 lipca".

"Dlaczego od 1 lipca? Ponieważ w międzyczasie są wybory samorządowe i wybory europejskie. 1 lipca one będą już za nami i właśnie od 1 lipca rządzący chcą podnieść ceny energii elektrycznej, uwolnić ceny energii elektrycznej i energii cieplnej. Dlatego mam pytanie do Trzeciej Drogi - czy Pani Minister Klimatu i Środowiska, która pochodzi z waszej partii pracuje nad odpowiednimi taryfami, które doprowadzą do zamrożenia cen energii elektrycznej i energii cieplnej oraz pytanie kolejne - czy to prawda, że tzw. bon kompensacyjny nie będzie obejmował Polaków, którzy zarabiają poniżej średniej zarobków w naszym kraju"

– tłumaczył były premier.

I reasumował - "to działania, które doprowadzą do wydrenowania portfeli Polaków. Jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni. I także tutaj razem z Trzecią Drogą mamy większość parlamentarną jeszcze w tym Sejmie, nie trzeba żadnych nowych wyborów. Wystarczy, żebyśmy się porozumieli. Dość kłótni, dość tematów zastępczych".


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

 

#Mateusz Morawiecki #PiS #polityka #Trzecia Droga #koalicja 13 grudnia #Mariusz Błaszczak #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo