Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Zaufany człowiek Tuska przypilnuje niesprawdzonego marszałka Hołownię. "Cichocki jak nadzorca" - słyszymy

- Deklaracje o zakopywaniu toporów padają wyłącznie pod publiczkę. Za kulisami jest ten sam zardzewiały scyzoryk, jak u Platformy - mówi nam poseł PiS Marek Suski, recenzując pierwsze kroki Szymona Hołowni w roli marszałka Sejmu. Podkreśla, że początkujący polityk może być zakulisowo sterowany. Takiej roli upatruje w kandydaturze Jacka Cichockiego na szefa Kancelarii Sejmu. Sam Hołownia o Cichockim mówi: "człowiek, do którego mam zaufanie, [...] mogę powiedzieć, że jest absolutnie kryształowym człowiekiem".

Jacek Cichocki w ławach rządowych/ 12.10.2012| Sejm udziela wotum zaufania dla rządu premiera Donalda Tuska
flickr.com/@Kancelaria_Premiera/ fot. KPRM

We wtorek komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zaopiniuje wnioski w sprawie zmiany szefa Kancelarii Sejmu. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do odwołania Agnieszki Kaczmarskiej, i powołania w jej miejsce Jacka Cichockiego.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, że Kaczmarską na stanowisku szefa Kancelarii Sejmu zastąpi Jacek Cichocki. – Mój wieloletni współpracownik, jeszcze od czasów kampanii prezydenckiej. Człowiek, do którego mam zaufanie i człowiek, o którym obok Władysława Kosiniaka-Kamysza mogę powiedzieć, że jest absolutnie kryształowym człowiekiem - mówił marszałek Sejmu.

Przypomnijmy: Jacek Cichocki to wieloletni bliski współpracownik Donalda Tuska, w latach 2011-2013 minister spraw wewnętrznych, w latach 2013–2015 minister-członek Rady Ministrów i szef KPRM. Wrócił do polityki dzięki Szymonowi Hołowni - został szefem jego sztabu wyborczego w wyborach prezydenckich, jest też prezesem Fundacji Polska od Nowa, której beneficjentem rzeczywistym jest Szymon Hołownia.

„Jacek Cichocki jak nadzorca”

O przyszłej roli Cichockiego i jej realnym znaczeniu rozmawiamy z Markiem Suskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości.

- Z paru spotkań z rotacyjnym marszałkiem mogę powiedzieć, że jest bardzo mocno związany emocjonalnie z Platformą Obywatelską. Widzę u niego zapędy do zemsty na opozycji. Akurat on nie bardzo ma za co się mścić

– mówi nam.

Przypomina, że Polska 2050 to „twór ludzi, którzy w przeszłości robili rozmaite rzeczy”. - Ludzi związanych ze służbami specjalnymi, z Platformą, z pewną telewizją… Można powiedzieć, że to podnóżek Platformy, choć niewykluczone, że Szymon Hołownia będzie chciał wybić się na suwerenność – zauważa.

I dalej:

„nie wiemy, jakie układy są między nimi. Na pewno sporo rzeczy się wyjaśni z czasem – będziemy wnikliwie się tym pracom przyglądać. Wyznaczenie Jacka Cichockiego na szefa Kancelarii Sejmu jasno pokazuje, kto będzie sterować. Z całym szacunkiem dla pana Hołowni, w różnych skomplikowanych procedurach i działaniach Sejmu będzie się dopiero orientował. Zatem ktoś nim będzie kierował”.

- Jacek Cichocki jawi się trochę jako nadzorca - dodaje.

Suski przyznaje, że może przyjść moment, że „Hołownia poczuje pokusę wyzwolenia się”.

- Początkowe lekkie zagubienie minie i poczuje się na tyle pewnie, że zechce iść własną drogą. Widać wyraźnie, że jest człowiekiem ambitnym i dość zdecydowanym do deptania praw opozycji. Deklaracje o zakopywaniu toporów padają wyłącznie pod publiczkę. Za kulisami jest ten sam zardzewiały scyzoryk, jak u Platformy

- konkluduje.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Jacek Cichocki #Szymon Hołownia #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo