Unijni ekoszaleńcy zrujnują Polaków » czytaj w najnowszym numerze #GazetaPolska! Więcej »

„Zakasać rękawy, do roboty”. Morawiecki do Hołowni: Nie ma na co czekać, słowo się rzekło

- Szanowny panie marszałku, Wysoka Izbo, należy zadać sobie pytanie, po co Polacy wybrali swoich przedstawicieli. Czy po to, by Wysoka Izba wyszukiwała jakieś tematy zastępcze, by zajmowała się igrzyskami politycznymi, czy żeby zajmowała się tym, co dla Polaków najważniejsze, czyli kosztami życia, kosztami energii, kosztami żywności, kosztami kredytów? - pytał podczas wystąpienia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
Sejm RP - youtube.com

Wznowienie obrad Sejmu 

Dziś wznowione zostały obrady w ramach pierwszego posiedzenia Sejmu. Głos zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki, który zaapelował o jak najszybsze procedowanie ustaw zgłoszonych przez Zjednoczoną Prawicę - o zerowym VAT na żywność, zamrożeniu cen energii elektrycznej oraz wakacjach kredytowych.

"Szanowny panie marszałku, Wysoka Izbo, należy zadać sobie pytanie, po co Polacy wybrali swoich przedstawicieli. Czy po to, by Wysoka Izba wyszukiwała jakieś tematy zastępcze, by zajmowała się igrzyskami politycznymi, czy żeby zajmowała się tym, co dla Polaków najważniejsze, czyli kosztami życia, kosztami energii, kosztami żywności, kosztami kredytów? Sądzę, że na to pytanie retoryczne każdy zna doskonale odpowiedź. Panie marszałku, wysoka Izbo, doskonale wiemy, że te projekty ustaw, które przygotowaliśmy, teraz na etapie rządowym czekają do przeprocedowania. To są niezwykle ważne ustawy, na które czekają Polacy"

– oświadczył premier.

Odnosząc się do postawy Szymona Hołowni powiedział, że "pan marszałek trochę tak na zasadzie żarcików powiedział, żeby Polacy sobie kupili popcorn i oglądali posiedzenie, panie marszałku, ja bym sobie naprawdę bardzo życzył, żeby ta izba bardzo ciężko pracowała nad poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi czy powołać jakie komisje śledcze albo jednocześnie też nad tematami, które świadczą o tym, że reprezentacja największej grupy parlamentarnej w Sejmie tej kadencji jest zdecydowanie niedoreprezentowana w komisjach sejmowych".

"Mamy konkretne ustawy" 

"Przechodząc do najważniejszego. Mamy konkretne ustawy. One zostały skierowane do przeprocedowania. Nie zauważyłem ich w porządku obrad. Chciałem w związku z tym przedstawić, jakie to ustawy. Po pierwsze, wakacje kredytowe. Cały czas inflacja jest wysoka i zgodnie z obietnicami, które złożyliśmy Polakom. Druga ustawa: zerowy VAT na żywność. Zerowy VAT na żywność został zaproponowany w formie ustawy. Niektórzy pytają, dlaczego nie rozporządzeniem. Rozporządzenie ministra finansów może być  bardzo szybko zmienione drugim rozporządzeniem. Ustawa nie będzie mogła być zmieniona. Punkt trzeci: bardzo ważna ustawa z punktu widzenia potencjalnych impulsów inflacyjnych to zamrożenie cen energii. Drodzy rodacy, od kilku lat mroziliśmy wielokrotnie ceny energii i tak samo teraz zaproponowaliśmy odpowiednie mechanizmy, w większości pozabudżetowe"

– wymieniał Morawiecki.

Premier wskazał też na "czwarty punkt, który także dyskutowaliśmy na Radzie Ministrów - emerytury stażowe".

"Przygotowaliśmy ustawę. To dla milionów Polaków wybór, kiedy chcą pójść na emeryturę – zwłaszcza tych, którzy ciężko fizycznie pracowali przez całe swoje życie zawodowe. Myślę, że przez ostatnie 8 lat wyborcy zauważyli, że polityka może polegać na dotrzymywaniu słowa, na tym, że obietnice są realizowane, a nie, że dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać. I myślę, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dziś stoimy przed takim testem"

– powiedział.

Morawiecki zwrócił się także do Hołowni: "Panie marszałku, czy te słowa dotyczące wyrzucenia zamrażarki były tylko czczą obietnicą, czy w ślad za nimi pójdzie rzeczowa, realna praca nad ustawami, które zgłosiliśmy do Wysokiej Izby?". 

"Panie marszałku, nie ma na co czekać, słowo się rzekło, ustawa u płota, proszę realizować swoje zapowiedzi. I dlatego ja oczekuję, że ta Izba będzie Izbą bardzo aktywną w sprawach ważnych dla obywateli, a nie w sprawach o charakterze politycznych przepychanek, igrzysk. Zależy nam na tym, aby to była izba aktywna aktywnością spraw ważnych dla Polaków, polskich spraw. Może dzięki temu powstanie koalicja Polskich Spraw, do której wszystkich Państwa zapraszam. […] Wysoka Izbo, zakasać rękawy, do roboty"

– podsumował.

Całe przemówienie w oknie poniżej:


Zobacz też: Czy nowy rząd Morawieckiego ma szanse na wotum zaufania? 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#wybory 2023 #Sejm #Mateusz Morawiecki #rząd

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo