Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

W Sejmie idzie nowe. Wkrótce aż 25 nowych posłów! Mandaty ich poprzedników wygaszone

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. Na najbliższych posiedzeniach Sejmu odbędą się już ślubowania nowych posłów.

Posiedzenie Sejmu
fot. - Sejm RP

Z Sejmu do Brukseli

Rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek poinformowała, że korespondencja do osób, które mają zastąpić dotychczasowych 25 posłów została już wysłana. Najprawdopodobniej będą oni ślubować już od kolejnych posiedzeń Sejmu.

  • Z komitetu Trzeciej Drogi mandaty do PE zdobyli dwaj dotychczasowi posłowie do Sejmu RP - Michał Kobosko i Krzysztof Hetman.
  • Również dwóch byłych posłów Konfederacji, czyli Grzegorz Braun i Stanisław Tyszka wyjadą do Brukseli.
  • Z Lewicy do PE dostali się Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek.
  • W Parlamencie Europejskim zasiądzie siedmioro byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości - Piotr Müller, Małgorzata Gosiewska, Jacek Ozdoba, Waldemar Buda, Marlena Maląg, Arkadiusz Mularczyk i Michał Dworczyk.
  • Najwięcej byłych posłów wyśle do PE Koalicja Obywatelska, jest to 12 polityków: Jacek Protas, Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Dariusz Joński, Marta Wcisło, Bartłomiej Sienkiewicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Borys Budka, Mirosława Nykiel, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz.

Nowymi posłami zostać mają:

  • KO - Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Meysztowicz, Krzysztof Piątkowski, Urszula Koszutska, Barbara Grygocewicz, Aleksandra Kot, Magdalena Roguska, Maria Koźlakiewicz, Bożena Lisowska, Maciej Tomczykiewicz, Katarzyna Królak, Mariusz Popielarz;
  • PiS - Jarosław Krajewski, Anna Paluch, Rafał Romanowski, Włodzimierz Tomaszewski, Lidia Czechak, Michał Kowalski, Grzegorz Macko, Wioletta Kulpa;
  • Konfederacja - Michał Połuboczek, Krzysztof Szymański;
  • Trzecia Droga - Bożenna Hołownia, Henryk Smolarz;
  • Lewica - Marta Stożek, Piotr Kowal

Bezprawne działanie marszałka

Z list komitetu wyborczego PiS do PE dostali się posłowie Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Obaj politycy PiS byli bezprawnie pozbawiani możliwości wykonywania mandatu posła przez marszałka Sejmu, który stwierdził wygaszenie mandatów po wyroku sądu, jaki zapadł w sprawie Wąsika i Kamińskiego w grudniu ubiegłego roku. Politycy PiS byli już wtedy ułaskawieni przez prezydenta RP, co potwierdził Sąd Najwyższy. Zrobił to też poniekąd sam Szymon Hołownia, który ostatnio wysłał Maciejowi Wąsikowi pismo de facto potwierdzające, że był on posłem. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Sejm #parlament #nowi posłowie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo