Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wąsik otrzymał pismo od Hołowni. "Sam na siebie dostarcza dowody"

Właśnie otrzymałem pismo od Szymona Hołowni, w którym informuje mnie, że w związku z wyborem do Parlamentu Europejskiego, muszę w ciągu 14 dni od ogłoszenia PKW wyników wyborów złożyć oświadczenie o rezygnacji z mandatu posła na Sejm - przekazał dzisiaj w mediach społecznościowych Maciej Wąsik, europoseł-elekt.

Maciej Wąsik
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

- Sam na siebie dostarcza dowody - dodał Wąsik, komentując korespondencję marszałka Sejmu.

Chodzi o kwestię mandatu poselskiego Macieja Wąsika. Wskazany przez niego dokument zdaje się potwierdzać jego ważność.

Kancelaria Sejmu wydała w tej sprawie oświadczenie.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową pomimo wcześniejszego ich ułaskawienia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

21 grudnia 2023 r. Szymon Hołownia postanowił stwierdzić wygaśnięcie mandatów posłów do Sejmu RP. Posłowie zaskarżyli tę decyzję do Sądu Najwyższego, a następnie to samo zrobił marszałek Sejmu. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, postanowieniem z 4 stycznia 2024 r. uchyliła postanowienie Marszałka Sejmu RP ws. stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika i "w sprawie tej nie toczy się już żadne postępowanie przed Sądem Najwyższym".

10 stycznia Izba Pracy SN, rozpatrując wniosek od marszałka Sejmu, nie uwzględniła odwołania posłów od decyzji Hołowni. 

W kwietniu 2024 r. IKNiSP Sądu Najwyższego wydała postawienie, zgodnie z którym "postanowienie Izby Pracy z 10 stycznia "zapadło w warunkach nieważności postępowania" i "pozbawione jest mocy prawnej". W uzasadnieniu postanowienia oceniono zaś m.in., że Izba Pracy oparła swoją właściwość w tej sprawie wyłącznie na woli polityka, czyli marszałka Sejmu.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo