Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Komisja ds. zbadania rosyjskich wpływów i jej rekomendacje. LISTA NAZWISK zaczyna się od Tuska

Komisja ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce zarekomendowała niepowierzanie stanowisk i funkcji dotyczących bezpieczeństwa państwa - lista nazwisk jest długa i zaczyna się od Donalda Tuska. Raport z prac komisji został opublikowany tuż przed planowanym odwołaniem jej składu przez sejmową większość.

Szef PO Donald Tusk
Fot. Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich opublikowała raport z dotychczasowych prac. W raporcie znalazły się też rekomendacje dotyczące poszczególnych osób, które w czasie rządów PO-PSL odpowiedzialne były za bezpieczeństwo państwa. 

Tusk, Cichocki, Klich, Siemoniak, Sienkiewicz, Nosek, Pytel, Dusza...

Nazwiska wymieniał Andrzej Zybertowicz, jeden z członków komisji.

W odniesieniu do następujących osób: premier Donald Tusk, minister Jacek Cichocki, ministrowie Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak i Bartłomiej Sienkiewicz, Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań, stanowisk i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa. Analizując dostępne materiały, w tym zeznania wyżej wymienionych w czasie śledztwa prokuratury, mieliśmy wrażenie, że politycy odpowiedzialni za bezpieczeństwo państwa, nie interesowali się bezpieczeństwem państwa. Ten zakres ich odpowiedzialności nie był dla nich priorytetowy. 

– usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej.

"To właśnie płytki, zdawkowy, niesystematyczny nadzór z ich strony, doprowadził do nieprawidłowości w działaniach SKW, które zostały udokumentowane w raporcie" - wskazywał Andrzej Zybertowicz.

Komisja zarekomendowała też niepowierzanie byłym szefom SKW gen. Januszowi Noskowi i gen. Piotrowi Pytlowi oraz zastępcy szefa SKW płk Duszy zadań, stanowisk i funkcji związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo Rzeczpospolitej. 

Będąc wieloletnimi funkcjonariuszami służb specjalnych, wbrew należytym standardom ostrożności kontrwywiadowczej oraz łamiąc pragmatykę służb, łamali ją m.in. w ten sposób, że nie dopilnowali, by spotkania z przedstawicielami obcych służb były należycie dokumentowane, funkcjonariusze zaangażował się osobiście lub przez podległych im funkcjonariuszy w liczne kontakty z FSB, nie informując o tym krajowej władzy bezpieczeństwa, czyli ABW oraz przedstawiali niepełny obraz swoich kontaktów z FSB swoim politycznym przełożonym.

– wskazał Zybertowicz.

Na konferencji padła też informacja, że Nosek i Pytel mieli też zaangażować się w działania dezinformacyjne w latach 2012-14 co do charakteru swoich działań kontaktów z FSB, a w latach 2015-2022 rysowali szkodliwy wizerunek Rzeczypospolitej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Donald Tusk #Komisja ds. zbadania rosyjskich wpływów

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo