Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Jest śledztwo w sprawie „ustawy wiatrakowej“. Śledczy zbadają ją pod kątem płatnej protekcji

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przygotowanej przez polityków Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej tzw. ustawy wiatrakowej. Śledczy zbadają ją pod kątem podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z przygotowaniem projektu o zmianie ustawy w celu wsparcia obiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, jak również jej przebiegu legislacyjnego.

Prokuratura podjęła decyzję
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. W przepisach mających pomóc Polakom zamieścili jednak wrzutkę, która umożliwi budowę wiatraków w odległości od 300 metrów od zabudowań i parków narodowych. 

Po ogłoszeniu projektu alarm wszczęli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy wskazywali, że ustawa zapewni w Polsce "eldorado" zachodnim firmom z branży OZE. Politycy twierdzą, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że dokument przygotowali lobbyści i złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Dziś minister sprawiedliwości Marcin Warchoł przekazał, że prokuratura wszczęła śledztwo. 

Hołownia atakuje wymiar sprawiedliwości

Do tej informacji odniósł się na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W jego ocenie wszczęcie śledztwa w sprawie projektu ustawy wiatrakowej to "jednoznaczna deklaracja polityczna ze strony prokuratury". "Bardzo czekam na ustalenia prokuratury w tym zakresie" - powiedział Hołownia.

- Sejm kwestią mrożenia cen energii zajmie się natychmiast - przekazał na konferencji prasowej. Odnosząc się do zmian liberalizujących budowę wiatraków stwierdził, że będzie to procedowane "być może w trybie projektu rządowego, jak najszybciej". - Z dużym prawdopodobieństwem tak to się skończy - dodał.


Oglądaj TV Republika na YouTube

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#afera wiatrakowa #Sejm #Szymon Hołownia #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo