Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchyliło immunitet posła Marcina Romanowskiego

W Strasburgu odbyło się głosowanie w sprawie immunitetu Marcina Romanowskiego - członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Deputowani uchylili immunitet posłowi polskiej opozycji.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski
fot. Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

12 lipca Sejm uchylił immunitet politykowi Suwerennej Polski, posłowi klubu PiS Marcinowi Romanowskiemu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w związku z prowadzonym przez nielegalną prokuraturę śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości. 16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt Romanowskiego - polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceszefa MS - ze względu na chroniący go immunitet ZPRE. Wcześniej Romanowski został bezprawnie zatrzymany. 

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w ten link i zaznacz gwiazdkę. 

Nielegalna prokuratura złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie. 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji. Wtedy Adam Bodnar złożył wniosek o uchylenie immunitetu ZPRE. W dość ekspresowym trybie politycy zajęli się nim w Strasburgu.

ZPRE. Debata ws. uchylenia immunitetu Marcina Romanowskiego

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, w trakcie której głos zabierali politycy różnych opcji. Posłanka Katarzyna Sójka zwracała uwagę na nielegalność prokuratury, która skierowała wniosek.

Poseł Vardanian z Armenii mówił wprost: "Nie jesteśmy w sądzie, nie możemy osądzać" - dodał. Zadał też pytanie: czy mamy od prawidłowo umocowanych władz polskich skierowany raport? 

Było to jedno z mocniejszych pytań, jakie padło w trakcie debaty. Z kolei węgierski europoseł, podobnie jak politycy PiS, zwracał uwagę, że Romanowski nie miał czasu na odpowiednie przygotowanie się do obrony przed głosowaniem wniosku.

Głosowanie w sprawie Romanowskiego - wyniki

Mimo zwracania uwagi na to, że wniosek o uchylenie immunitetu może pochodzić od nielegalnej prokuratury, a także, że Marcin Romanowski nie miał czasu na obronę, politycy z całej Europy przystąpili do głosowania.

Najpierw zagłosowali w sprawie wniosku o zwrócenie sprawy do komisji. Prowadzący obrady zwrócił uwagę, że jeżeli ten wniosek będzie uwzględniony, głosowanie ws. immunitetu się dziś nie odbędzie. Za głosowało 24 posłów, przeciw 81. To oznaczało, że ta propozycja została odrzucona. 

Po chwili posłowie przystąpili do głosowania nad wnioskiem ws. immunitetu Romanowskiego. 85 głosów za, 23 przeciw - immunitet Romanowskiego został uchylony. 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Marcin Romanowski #ZPRE

mk