Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

To Ewa Kopacz wymyśliła 500 plus - twierdzi Tusk po powrocie do Polski. JAK BYŁO NAPRAWDĘ?

Platforma - gdyby władzy nie przejęła Zjednoczona Prawica - wprowadziłaby duże programy socjalne, a premier Ewa Kopacz miała przygotowany projekt zbliżony do 500 plus. To nie tekst z kabaretu, ale fragment wczorajszej wypowiedzi Donalda Tuska. Człowieka, który w 2014 r. twierdził, że "nie ma możliwości finansowania tego projektu".

Dziś Michał Rachoń w swoim programie "Jedziemy" pokazał fragment wczorajszego wiecu Donalda Tuska. Nowy-stary lider PO mówił: 

[... uznano, że udało się Polskę przeprowadzić przez kryzys w taki sposób, że można rozpocząć duże programy socjalne, które - jestem o tym przekonany - my w tym samym czasie mniej więcej byśmy przeprowadzili. Ewa Kopacz miała już przygotowany projekt dość podobny do 500 plus, z podobnymi skutkami, ale ona była w tym ostatnim roku porządkowania sytuacji po światowym kryzysie finansowym.

Trudno o większą bezczelność. Konia z rzędem temu, kto słyszał o jakimś pomyśle Ewy Kopacz zbliżonym do 500 plus. Za to w sierpniu 2015 r. mówiła ona:

„Pan prezydent Duda dzisiaj powinien wiedzieć, że w budżecie państwa na rok 2016 nie ma środków na tego rodzaju pomysły i tego rodzaju ustawy [500 plus], ponieważ koszt wdrożenia w życie tego pomysłu zapisanego w ustawie przekracza nasze możliwości budżetowe".

Z kolei w kwietniu 2017 r. w Radiu Zet Kopacz - już jako eurodeputowana PO - przekonywała:

„Staniemy się bankrutami za chwilę i nie będziemy w stanie wypłacić nawet 2 złotych, nie tylko 500 złotych”.

A oto inne wypowiedzi polityków Koalicji Obywatelskiej, w tym samego Donalda Tuska, na temat sztandarowego programu socjalnego Prawa i Sprawiedliwości:

„Według mojej najlepszej wiedzy nie ma takiej możliwości finansowania tego projektu. Najchętniej bym dał nie na drugie [dziecko] 500 złotych, ale od pierwszego po 1000 miesięcznie. Jeśli ktoś w Polsce wie, gdzie te miliardy leżą zakopane i można je natychmiast uruchomić i porozdawać ludziom to będę najszczęśliwszym premierem w Europie, jeśli będę mógł być autorem czy współautorem takiego projektu”.

Donald Tusk, były premier i lider PO (konferencja w Zakopanem, 16.2.2014) 

"500 zł na dziecko to koszt szacowany na 24 mld, powrót do wcześniejszego wieku emerytalnego - bardzo delikatne szacunki mówią o 10 mld zł w pierwszym roku i lawinowo rosnącym koszcie przez kolejne lata [...] Program PiS jest niebezpieczny i prowadzi do problemów, jakie miała i nadal ma Grecja".

Joanna Mucha, ówczesna rzecznik sztabu PO, dziś u Szymona Hołowni (konferencja prasowa, 10.9.2015)

„Na te obietnice, które składa Prawo i Sprawiedliwość, pieniędzy nie ma i w ciągu czterech najbliższych lat nie będzie. Jeśli PiS je zrealizuje, to doprowadzi do katastrofy”. 

Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów w rządzie PO (TVN24 Biznes i Świat, 21.10.2015).

„Nie zgadzamy się, by w taki sposób realizować politykę prorodzinną. Byłoby najlepiej, gdyby program Rodzina 500 plus nie był realizowany”. 

Paulina Hennig-Kloska, Nowoczesna (PR3, 9.2.2016)

„To program, który wyjątkowo hojnie dzieli pieniądze, których nie ma. Za publiczne pieniądze kupiliśmy głosy dla Prawa i Sprawiedliwości”.

Katarzyna Lubnauer, była przewodnicząca partii Nowoczesna (Radio Zet, 12.2.2016)

"Projekt Rodzina 500 plus nie jest uczciwy. Dotyczył oszustwa wyborczego, a właściwie takiej korupcji politycznej. Nazywam ten program «głos za 250 zł». Skutecznie kupowano tym głosy. Jest to nóż w plecy wbity w przyszłe pokolenia”.

Adam Szejnfeld, polityk PO (Onet.tv, 14.2.2016)

„Wsparcie finansowe jest ważne, ale jestem zwolennikiem zachęcania do aktywnego trybu życia i pracowania. Nie mówię, że 500 plus jest zły, jednak w porównaniu do innych krajów, to są bardzo duże pieniądze. Mam sygnały, że te pieniądze niektórych nie będą zachęcały do pracy”.

Agnieszka Pomaska, PO (Radio Gdańsk, 8.3.2016)

„Mam absolutne przekonanie, że o wiele racjonalniej i skuteczniej były wydawane pieniądze na politykę prorodzinną przez poprzednią ekipę z moim udziałem”.

Bronisław Komorowski, były prezydent RP i polityk PO (Wirtualna Polska, 28.4.2016)

„Ludzie przez 500 plus stracą pracę, bo to spowoduje podwyżkę podatków”. 

Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej (TOK FM, 6.7.2016)

„Jeśli 500 plus jest świetnym pomysłem, to ja powiem że dużo lepszym jest tysiąc plus, a dokładnie czterokrotnie lepszym pomysłem jest dwa tysiące plus”.

Donald Tusk, były premier i lider PO („Polityka”, 13.7.2016)

„Nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że program 500 plus nie jest dobrym pomysłem [..] Program 500 plus jest dramatycznie nieefektywny w stosunku do celów, które zakłada. Ta propozycja PiS powoduje olbrzymi przyrost długów. My się nie pozbieramy z tymi długami przez dziesięciolecia, jeśli ten plan będzie trwał”.

Joanna Mucha, wówczas polityk PO, dziś u Szymona Hołowni („Super Express”, 15.7.2016)

„Wiedzieliśmy, że takie rozdawanie 500 zł dla każdego źle się skończy dla budżetu, jeśli nie będzie innych uwarunkowań typu kryterium dochodowe dla osób dobrze zarabiających. Naszym obowiązkiem jest uporządkować ten program. Po pierwsze uczynić go sprawiedliwym, a po drugie spowodować, żeby nie był on katastrofą dla finansów publicznych. Chcemy wprowadzić kryterium dochodowe [...]”.

Marzena Okła-Drewnowicz, polityk PO (konferencja w Kielcach, 25.10.2016)

„PiS widzi kobiety w tradycyjnych rolach i 500 plus się w to wpisuje. To program, który zatrzymuje kobiety w domu! Bo taka jest ich tradycyjna rola. Podwyższenie wieku do 7 lat to również zatrzymanie kobiet w domu o rok dłużej! Bo to rola kobiet od czasów Piastów, że tak powiem”.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna, a potem wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO-KO (spotkanie z wyborcami, 22.3.2017)

"Robiłam objazd terenów wschodnich - wójtowie mówią, że to, co się dzieje to masakra, bo nie ma ludzi do pracy! Ci ludzie nie chcą pracować! Te pieniądze wydatkują na pewno nie na dzieci, kupują samochody, wyjeżdżają na wakacje… Nie taki był cel tego wszystkiego. [...] Część ludzi wybrała sobie sposób na życie z opieki społecznej. Takie rodziny mają nawet dochód na rodzinę 4-5 tys. zł, bo są to pieniądze z funduszów społecznych. Nie chcą iść do pracy, wolą sobie urodzić kolejne dziecko i obniżyć dochód na rodzinę".

Kornelia Wróblewska, Nowoczesna (spotkanie z wyborcami, 22.3.2017)

„Nie warto pracować, nie warto podejmować jakichkolwiek starań, bo wystarczy mieć dzieci i żyjemy na dzieci. To są postawy patologiczne”.

Sławomir Nitras, poseł PO (Onet.pl, maj 2017) 

„Ja w tym momencie osobiście mogę powiedzieć, w moim imieniu - będę do tego namawiała moje koleżanki i kolegów klubowych - byłabym za zlikwidowaniem programu 500 plus, ale stworzeniem od podstaw programu pomocy społecznej, który by trafiał do osób, które potrzebują tej pomocy, który nie zniechęca do pracy, który nie utrwala braku aktywności zawodowej i który racjonalnie gospodaruje bardzo ograniczone środki finansowe”.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna, a potem wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO-KO (TOK FM, 19.5.2017)

.„Weźmy np. obniżenie wieku emerytalnego albo program zasiłków na dzieci 500 plus. To podoba się ludziom, jednak w dłuższej perspektywie nie jest to ani możliwe do sfinansowania, ani rozsądne”.

Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej (Zeit.de, 23.8.2017)

"Będzie więcej pieniędzy dla tych, którzy są aktywni i będzie sprawiedliwie dla tych, którzy powinni otrzymać tę pomoc  [...] Tak, oczywiście. Zlikwidujemy [500 plus] i wprowadzamy «Aktywną Rodzinę». (...) [500 plus] jest to program, który jest opresyjny wobec klasy średniej”.

Witold Zembaczyński, wiceprzewodniczący Nowoczesnej (Polskie Radio 24, 26.1.2018)

„500+, ten program rozdawnictwa, jest dużą pułapką dla Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej”.

Rafał Trzaskowski, polityk PO (Onet Rano, 9.7.2018)

„Będziemy chcieli w następnej kadencji Sejmu zająć się problemem pod tytułem «czy się stoi, czy się leży, 500 Plus się należy». To jest dysfunkcyjne. 500 Plus sprawia, że trwale bezrobotni rodzice nie podejmują pracy, bo korzystają z dodatku. Jeśli ojciec z matką nie pracują, a utrzymują się tylko ze świadczeń socjalnych, to jest to problem. Nie może być tak, że obydwoje nie pracują, bo w takich przypadkach 500 Plus jest szkodliwe”.

Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej („Super Express”, 26.11.2018). 

„Na pewno sytuacja taka, w której ktoś ma pracę, może mieć pracę, a tej pracy nie podejmuje i bierze 500+, wymaga rozważenia”. 

Tomasz Siemoniak, wiceszef PO (Radio ZET, 26.11.2018)

„Sprawy socjalne mnie nadzwyczaj interesują. Dla mnie 500 Plus jest pogardliwe. Nie wyrówna się szans w rodzinie, dając jej drugie 500 Plus [...]  Ja rozumiem, że celem polityka jest zdobycie głosów wyborców, ale celem odpowiedzialnego polityka jest budowanie ludziom szansy w życiu. (…) Problem polega na tym, że te koszmarne obietnice PiS realizuje i w związku z tym rodzina dostanie drugie 500 Plus”.

Julia Pitera, europosłanka Platformy Obywatelskiej (Superstacja, 7.3.2019)

„Program 500 Plus będziemy wiązali z pracą. Nie może być tak, że obydwoje rodzice nie pracują i dostają pieniądze!”.

Urszula Augustyn, posłanka PO (Polsat News, 26.3.2019)

„500 plus po dojściu PO do władzy będzie modyfikowane [...] Nasz program polega na tym, żeby przede wszystkim wspierać finansowo aktywność zawodową Polaków. My jesteśmy za 500 plus, jesteśmy również za wsparciem dla najuboższych emerytów, ale 500 plus powinno być powiązane z pracą”.

Dariusz Rosati, eurodeputowany z ramienia PO (Gazeta.pl, 5.4.2019)

„500 plus nie załatwia niczego, bo z jednej strony niszczy, z drugiej strony trochę pomaga (…) Jednak jakieś pieniądze ludzie dostali i zapomnieli o całym świecie, wpadły im pieniążki do kieszeni. Z drugiej strony wielu Polaków nie pracuje z tego względu. Na wsiach, na których jestem bardzo często obecna, ludzie porzucili pracę, nikt nie zbiera truskawek, nikt nie wychodzi do robienia prac polowych, bo uważają, że to starczy. To się odbija na dzieciach”.

Henryka Krzywonos, poseł PO (przy Bramie Stoczniowej nr 2 Stoczni Gdańskiej, 19.9.2019)

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo