Z OSTATNIEJ CHWILI
USA/ Pakiet wydatków na pomoc Ukrainie odrzucony przez Senat • • •

Redefinicja zbrodni katyńskiej, potem jej dalsza degradacja. Twórcy „Resetu” o konsekwencjach rozmowy na molo

We wrześniu 2009 roku Sejm RP uznał zbrodnię katyńską za zbrodnię wojenną, degradując ją z prawie 30-letniej kwalifikacji jako zbrodni przeciwko ludzkości, a nawet ludobójstwa - przypomnieli w Telewizji Republika autorzy dokumentu "Reset", Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz. W rozmowie z Katarzyną Gójską Cenckiewicz podkreślił, że ta redefinicja zbrodni katyńskiej to bezpośrednia kontynuacja tuskowego spotkania na molo z Władimirem Putinem w Sopocie. Kolejnym etapem było "zdegradowanie Katynia do bardzo malutkiego elementu całego łańcucha zbrodni Józefa Stalina". Co dokonało się 7 maja 2010 w Katyniu, z udziałem Donalda Tuska.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Władimir Putin i Donald Tusk na molo w Sopocie
archive.government.ru

Po spotkaniu w formacie sopockim (wizyta 1 września 2009 Putina w Sopocie) Donald Tusk chciał ciągle "podgrzewać" politykę zagraniczną względem Rosji, tak, by zaczęła przynosić pożądane przez niego efekty - ocenił Cenckiewicz w programie "W punkt". Rząd Tuska dał się "wtłoczyć" w tory, których następstwem były kolejne wydarzenia. To m.in o tym opowiada drugi sezon dokumentu "Reset", który dziś ma swoją premierę.

Sytuacja, w której premier Polski uznaje, że świetną okazją, żeby zdynamizować relacje polsko-rosyjskie i jest jak rana otwarta, która broczy krwią i zatruwa te relacje, jest rocznica zbrodni katyńskiej. To jest coś nieprawdopodobnego. Bezpośrednim efektem formatu sopockiego jest uchwała Sejmu z września 2009 roku, w której po raz pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu (...) polski Sejmu uznaje od tego momentu zbrodnię katyńską za zbrodnię wojenną. Degradując ją z prawie 30-letniej tradycji prawnej, która kwalifikowała ją jako zbrodnię przeciwko ludności, w tym w najbardziej radykalnej definicji - zbrodni ludobójstwa

– mówił prof. Sławomir Cenckiewicz.

Zaznaczył, że było to "wiano" po spotkaniu w Sopocie. Kolejnym etapem było poprowadzenie polskiej dyplomacji do organizowania wspólnej wizyty Donalda Tuska i Władimira Putina w Katyniu. Rosjanie poprowadzili polski rząd do tego, by dokonali redefinicji zbrodni katyńskiej.

Apogeum tej gry był 7 kwietnia 2010 roku i obchody w Katyniu, które zdegradują dodatkowo Katyń do bardzo malutkiego elementu całego łańcucha zbrodni, które popełnił nawet nie Związek Sowiecki, a Józef Stalin. W stosunku najpierw do obywateli sowieckich, a później innych, w tym do Polaków. Uczestnictwo polskiego premiera w takim spektaklu nawet dziś w 2023 roku, w osobie racjonalnej, nie ważne jakiej politycznej opcji, budzi nie tylko niepokój, ale również oburzenie

– podkreślił Cenckiewicz.

To do tego fragmentu "Resetu" odnosili się dzisiaj jego twórcy, publikując na Twitterze fragment książki prof. Cenckiewicza odnośnie Katynia. W "Alfabecie Cenckiewicza" czytamy pod zacytowanym hasłem, m.in.: "to, że Katyń stał się częścią resetowych dyskusji polsko-rosyjskich w latach 2008-2014, w ramach których już na samym początku większość sejmowa dokonała nowej klasyfikacji prawnej tej zbrodni (charakter ludobójczy zamieniono na zbrodnię wojenną), jest nie tylko skandalem, ale i zdradą!"

 


Zachęcamy do obejrzenia drugiego sezonu dokumentu autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza i red. Michała Rachonia. Godzina 21:10, TVP 1 i TVP Info. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Władimir Putin #Donald Tusk #zbrodnia katyńska #Katyń #Sławomir Cenckiewicz #Michał Rachoń #W punkt #reset

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo