Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Opozycja traci cierpliwość do Tuska. Koalicja Obywatelska coraz bardziej podzielona

Niemal pewne jest już, że plan Donalda Tuska dotyczący zjednoczenia całej opozycji na najbliższe wybory parlamentarne zakończy się sromotną porażką. Co więcej, nie wiadomo, czy wszystkie ugrupowania wchodzące obecnie w skład Koalicji Obywatelskiej nadal w niej pozostaną. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że politycy opozycji totalnej nie są zadowoleni z decyzji swojego lidera. – Samo pojawienie się takich tendencji odśrodkowych z pewnością jest bardzo niepokojące dla Donalda Tuska – mówi „Codziennej” prof. Henryk Domański.

Fot. Tomasz Jdrzejowski/ Gazeta Polska

Donald Tusk ostatnich tygodni z pewnością nie może zaliczyć do udanych. Na lidera PO spadła fala krytyki, i to z różnych stron, za nieodcięcie się od absurdalnych tez Radosława Sikorskiego, który to insynuował, że rząd PiS rozważał udział w rozbiorze Ukrainy. Ponadto już niemal pewne jest, że nie zostanie zrealizowana koncepcja jednej wspólnej listy wyborczej opozycji, czyli projektu zainicjowanego przez Tuska. Sytuację dopełniają badania opinii publicznej, z których jasno wynika, że Polacy nie chcą powrotu lidera PO na funkcję szefa polskiego rządu.

„Zalążek tendencji odśrodkowych”

„Codzienna” zwróciła się także do prof. Henryka Domańskiego, socjologa z Polskiej Akademii Nauk, z pytaniem, jak ocenia to wszystko, co ostatnio dzieje się wokół Koalicji Obywatelskiej. 

Mamy tu do czynienia z zalążkiem tendencji odśrodkowych, które najprawdopodobniej wynikają z rozpoznania sytuacji przez mniejsze partie. Politycy widzą, że Tuskowi nie udało się zorganizować jednej listy wyborczej, a to było jego obsesją do tej pory. Przez to zmniejsza się szansa opozycji na odniesienie sukcesu na jesieni. Wygląda na to, że po analizie tej sytuacji mniejsze ugrupowania zaczynają się orientować na inne kierunki.
- mówi „Codziennej” prof. Domański. 

Socjolog podkreśla, że chodzi o poszukiwanie innych możliwości sukcesu politycznego w najbliższych wyborach. 

Jednak to nie musi oznaczać rzeczywistego rozejścia się Koalicji Obywatelskiej. Natomiast samo pojawienie się takich sygnałów, tendencji odśrodkowych z pewnością jest bardzo niepokojące dla Donalda Tuska.
- dodaje socjolog.

Tekst w całości ukazał się na łamach najnowszego numeru „Gazety Polskiej Codziennie”.
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Gazeta Polska Codziennie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo