Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Członkowie komisji ds. wpływów rosyjskich odwołani, więc... Müller: „Tusk rozpocznie reset 2.0”

"Wczoraj rozpoczęła się na nowo polityka resetu z Rosją. Czy ona zostanie szybko wprowadzona przez nową ekipę, okaże się w najbliższych miesiącach" - mówił dziś na antenie Radia Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał polityk - pewnie najpierw wszystko będzie się działo za kurtyną, a później stopniowo, tak, jak życzą sobie niektóre kraje Europy Zachodniej".

Donald Tusk
Fot. Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Polityk odniósł się do odwołania wczoraj ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, powołanych 31 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu Sejm IX kadencji.

"Reset wróci"

"Pewnie wszyscy chcieliby poznać argumenty, które miał wtedy w głowie Donald Tusk i też od tego miała być komisja do spraw badania wpływów rosyjskich, która miała ocenić działalność wszystkich polityków, w tym polityków z ostatnich lat, z naszego rządu, jeśli chodzi o możliwy wpływ rosyjski na tereny Polski"

– mówił Müller.

"Niestety - kontynuował rzecznik rządu - w środę nowa większość parlamentarna postanowiła w ramach jednej z pierwszych decyzji de facto zlikwidować komisję, bo odwołać wszystkich jej członków, i tych rzeczy się nie dowiemy"

– kontynuował.

Jego zdaniem "Donald Tusk nie miał odwagi stanąć na mównicy, aby odnieść się do tych zarzutów". Zarzutów, które - jak dodał Müller - pojawiały się między innymi ze strony premiera Morawieckiego, który "wypunktował wszystkie złe elementy polityki Donalda Tuska, jak kwestię związaną z Nord Stream 2, kwestię związana z sankcjami, gdy już Rosja atakowała Krym, czy z innymi decyzjami, jak współpraca z Gazpromem" – wyliczał.

Jego zdaniem rząd Donalda Tuska, jeśli zostanie powołany, powróci do takiej polityki względem Rosji, jaką prowadził przed 2015 r.

"Tego typu sytuacja oznacza de facto reset 2.0. i trzeba to sobie wprost powiedzieć: wczoraj rozpoczęła się na nowo polityka resetu z Rosją. Czy ona zostanie szybko wprowadzona przez nową ekipę, okaże się w najbliższych miesiącach"

– stwierdził.

Dodał, że "pewnie najpierw wszystko będzie się działo za kurtyną, a później stopniowo, tak, jak życzą sobie niektóre kraje Europy Zachodniej" - mówił. Polityk PiS przekonywał, że polityka, która do tej pory była prowadzona z Rosją, stopniowo będzie wracała na rynek europejski.

"Robi to, co dyktuje Bruksela"

Rzecznik rządu zapytany o ewentualną współpracę prezydenta z Donaldem Tuskiem, stwierdził, że "to zupełnie inna wizja polityki".

"Mam wrażenie, że Donald Tusk zatrzymał się wiele lat temu, jeżeli chodzi o formę współpracy Polski i instytucji unijnych, to znaczy o wiernopoddańcze realizowanie tego, co podyktuje Bruksela"

– zaznaczył.

Dodał, że "Unia Europejska jest wspaniałą wspólnotą, czymś, co daje Polsce bezpieczeństwo gospodarcze, ale jednocześnie to wspólnota walki o poważne interesy". Jego zdaniem "Niemcy, Francja i inne kraje unijne realizują własne interesy w Unii Europejskiej". Podkreślił, że "trzeba mieć się na baczności, aby zauważać, gdzie lobbyści poszczególnych krajów po prostu realizują przepisy, które pomagają".

Podkreślił, że przykładem jest choćby kwestia ETS-ów, czyli opłat za emisje dwutlenku węgla, czy tak zwany pakiet mobilności, który - jak stwierdził - "zaszkodził polskim przedsiębiorcom dlatego, że staliśmy się bardziej konkurencyjni dla Europy Zachodniej". Zdaniem Müllera "w takich rzeczach trzeba być bardzo asertywnym, a tej asertywności ekipie Donalda Tuska, niestety, brakuje" - ocenił.

Zobacz więcej:

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#opozycja #polityka #Donald Tusk #Platforma Obywatelska #Rosja #reset #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo