Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kierownictwo PiS spotka się ws. list wyborczych

Z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że prezydium Komitetu Politycznego PiS spotka się dziś po południu, by dyskutować na temat kształtu list na wybory do PE. Na wtorek z kolei planowane jest spotkanie Komitetu Politycznego, a zatwierdzenie list- pod koniec tygodnia.

Logo PiS
Krzysztof Sitkowski - Gazeta Polska

Spotkanie ścisłego kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości zaplanowano na godz. 16. Głównym tematem spotkania ma być dyskusja na temat list wyborczych. Z kolei we wtorek w tej sprawie zebrać ma się Komitet Polityczny ugrupowania.

"Na razie to będzie dyskusja na temat list. Zatwierdzanie kandydatów nastąpi w drugiej połowie tygodnia"

– przekazało źródło w PiS.

Prezentacja list ma nastąpić po ich rejestracji; termin upływa 2 maja. Możliwe więc, że listy zostaną ogłoszone już po zaplanowanej na sobotę konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, na której oficjalnie ma zostać zainaugurowana kampania wyborcza ugrupowania.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowe zarządy okręgowe miały na początku minionego tygodnia przekazywać propozycje list wyborczych do centrali partii, następnie opracowywały je nieformalne grupy robocze.

"Na tę chwilę wiążących decyzji, kto, z którego okręgu oraz z którego miejsca będzie startował nie ma. Wszystko może się jeszcze zmienić" - zaznaczyło źródło PAP.

Możliwe scenariusze

Mimo to najprawdopodobniej jedynką listy w Warszawie będzie posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. Na Mazowszu jedynkę pewnie otrzyma dotychczasowy europoseł Adam Bielan. Z tego okręgu zapewne wystartuje też b. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dalsze miejsce na tej liście może otrzymać poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Z Łodzi trzy pierwsze miejsca na liście mogą przypaść europosłom: Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu i Witoldowi Waszczykowskiemu oraz posłowi Waldemarowi Budzie.

Na Śląsku - dwa pierwsze miejsca pewnie przypadną europosłom: Jadwidze Wiśniewskiej i Patrykowi Jakiemu.

W Lubelskiem listę może otwierać były szef MSWiA Mariusz Kamiński. Niewykluczone, że z tego okręgu wystartuje też były prezes TVP Jacek Kurski.

W okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie startować zapewne będą: Beata Szydło, Arkadiusz Mularczyk, Dominik Tarczyński.

Z kolej na Podkarpaciu listę miałby otwierać były szef Orlenu Daniel Obajtek.

W okręgu obejmujących województwa lubuskie i zachodniopomorskie listę otwierać ma obecny europoseł Joachim Brudziński.

Według rozmówców PAP, na dziś kandydować nie będą: Beata Mazurek, Elżbieta Kruk, Grzegorz Tobiszowski, Andżelika Możdżanowska, Ryszard Legutko, Tomasz Poręba. Na listach raczej nie znajdzie się też Joanna Kopcińska.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#PiS #Polska #polityka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo