Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Premier Morawiecki w Trzebnicy o Polskim Ładzie: Spójny i przemyślany system działań

Covid- 19 to bardzo smutny okres, dlatego jednym z fundamentów Polskiego Ładu jest bezprecedensowa inwestycja w służbę zdrowia – zaznaczył dziś premier Mateusz Morawiecki przebywający w Trzebnicy. Prezentując założenia Polskiego Ładu zaznaczył, że jest to "spójny, przemyślany system działań o charakterze poprawy usług publicznych, infrastruktury, służby zdrowia oraz większej sprawiedliwości systemów społecznych".

Mateusz Morawiecki
Filip Błażejowski

Szef rządu mówił o założeniach i perspektywach związanych z Polskim Ładem. Podkreślał, że pandemia Covid-19 pokazała jak kruchy jest nasz świat, nasza rzeczywistość i życie. "Dlatego jednym z fundamentów Polskiego Ładu jest bezprecedensowa inwestycja w polską służbę zdrowia" - mówił Morawiecki.

Źródłem sukcesu jest uzdrowienie finansów publicznych i z tej podstawy biorą się nasze dzisiejsze działania, z tej podstawy bierze się wielka aspiracja, którą formułujemy w postaci Polskiego Ładu

- ocenił premier.

Zaznaczył, że potrzebne są do tego środki finansowe, które udało się zakumulować, dzięki zmianie podejścia do kwestii gospodarczych i finansów publicznych.

Ulegliśmy wpływom zewnętrznym

Morawiecki mówił w tym kontekście, że w okresie III RP mieliśmy możliwości budowy gospodarki w oparciu o nasze zasady.

"Jednak na samym jej początku ulegliśmy wpływom zewnętrznym do tego stopnia, że nasz dzisiejszy charakter gospodarki dorobił się specjalnej typologii u specjalistów od modeli gospodarczych, nasz model jest nazywany modelem gospodarki zależnej, uzależnionej"

- mówił premier.

Dodał, że "grzechem III RP było oparcie modelu gospodarczego, wzrostu o konsumpcję, kredyt płynący z zagranicy, o import w dużo większym stopniu niż własną produkcję, przemysł i infrastrukturę".

Premier mówił, że do niedawna Polska była wskazywana jako jeden z najmniej efektywnych krajów Europy, gdzie mafię vato-wskie "hulały" po Polsce jak "wiatr po dzikich polach" i zbierano niewiele podatków z tych stawek, które były ogłoszone.

Premier zaznaczył, że zmiana tego stanu rzeczy, "to jest wielkie dzieło naprawy Rzeczpospolitej", za które rząd zabrał się na samym początku. "I w którym mogę to powiedzieć dzisiaj, odnieśliśmy sukces, czy on jest duży, ogromny czy trochę średni, ale na pewno jest to bardzo zauważalny na polu międzynarodowym" - powiedział Morawiecki.

Polski Ład to spójny, przemyślany system działań o charakterze poprawy usług publicznych, infrastruktury, służby zdrowia oraz większej sprawiedliwości systemów społecznych. Program ten dobrze przeanalizowaliśmy, dobrze przeliczyliśmy i zbudowaliśmy w oparciu o paradygmat sprawiedliwości

- mówił szef rządu.

Jednym ze sposobów realizacji tego bardziej progresywnego systemu podatkowego jest, według słów premiera, podwyżka kwoty wolnej.

„To bezprecedensowa zmiana, bo z kraju o kwocie wolnej należącej do jednej z najniższych w Unii Europejskiej, stajemy się krajem z kwotą wolną wyższą nominalnie od Francji, Hiszpanii czy Danii. Cały system będzie przebudowany tak, aby przekazać pieniądze ludziom najbardziej potrzebującym, ale także tym, co są na działalności, klasie średniej, choć ci, co zarabiają zwłaszcza ponad 20, 30 tys. zł powinni się już mocniej podzielić ze społeczeństwem”

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że przez 5 lat naszych rządów wzrost wynagrodzeń w Polsce był najwyższy wśród 37 krajów OCD, nie tylko krajów Unii Europejskiej. - Polska jak wynika z danych miała najwyższą dynamikę wynagrodzeń - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że jest Polski Ład jest programem solidarnościowym, który polega na wsparciu tym, którym trzeba pomóc, ale też jest to plan aspiracyjny.

To tworzenie co najmniej pół miliona nowych miejsc pracy. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby tak się stało. Zakłada on, że system podatkowy musi być bardziej progresywny, bo my dorobiliśmy się systemu degresywnego, w którym im ktoś więcej zarabia, tym mniej procentowo płaci podatków

– podał Mateusz Morawiecki.

"Polski Ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com, TVP Info

 

#Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo