Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

"Gazeta Polska": Setki tysięcy migrantów wjadą do Polski, dziesiątki milionów do Europy

Jak sprawdziła „Gazeta Polska”, w zapisach paktu migracyjnego jest furtka, która może zobowiązać Polskę rokrocznie do relokacji 20 tysięcy przybyszów lub do regularnego płacenia Brukseli kwoty aż 400 mln euro (1,7 mld zł). Ale relokacja nielegalnych uchodźców i podatek migracyjny to nie wszystko. Eurokomisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson obwieściła, że do Europy powinno wjeżdżać rocznie 4,5 mln legalnych imigrantów.

Setki tysięcy migrantów wjadą do Polski
Tofik - Gazeta Polska

Podczas gdy Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) zatwierdziła istotne porozumienie o pakcie migracyjnym, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zdecydowali się nie uczestniczyć w głosowaniu. Tymczasem Róża Thun, reprezentująca Trzecią Drogę, poparła pakt bez zastrzeżeń. Zbliżają się wybory samorządowe i do europarlamentu, a stanowisko Donalda Tuska i jego partii w tej materii wydaje się niejednoznaczne.

"GP" przypomina, iż to Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2015–2016 nadzorował wdrażanie systemu redystrybucji osób ubiegających się o azyl, który ostatecznie upadł z powodu oporu Polski i Węgier. Tusk wówczas akcentował potrzebę solidarności w kontekście relokacji.

Dokumenty paktu migracyjnego opisują nową przestrzeń "wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości", opartą na "solidarności i sprawiedliwym podziale odpowiedzialności". W szczególności mechanizm solidarnościowy, który jest elementem kluczowym paktu, ma na celu wspieranie państw członkowskich znajdujących się pod migracyjną presją. Jest on obowiązkowy, a jego celem jest zapewnienie skutecznej pomocy i dostępu do procedur azylowych.

Z materiałów prasowych wynika, że zgodnie z nowym systemem kraje UE będą zobligowane do przyjmowania imigrantów z puli 30 tys. rocznie lub uiścić 20 tys. euro za osobę (w przypadku odmowy). Jednakże "Gazeta Polska" zwraca uwagę, że te liczby są jedynie minimalnymi progami, a Komisja Europejska ma prawo zwiększyć je wedle uznania. Tygodnik ujawnia, jak furtka w pakcie migracyjnym może narzucić Polsce znaczące zobowiązania. Może chodzić nawet o roczną relokację 20 tysięcy imigrantów lub regularne wpłaty Brukseli w wysokości aż 400 mln euro. Ale to nie wszystko. Ylva Johansson, eurokomisarz ds. wewnętrznych, postuluje, aby do Europy rocznie przyjeżdżało 4,5 mln legalnych imigrantów.

Zatem jakie faktyczne koszty, finansowe lub społeczne, będą musiały ponieść kraje członkowskie, w tym Polska?

Odpowiedzi na te pytania można szukać w najnowszym wydaniu "Gazety Polskiej". Zachęcamy do lektury pełnej treści artykułu 

 Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
wg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo