Co szykuje totalna opozycja? Tajna zmiana w regulaminie Senatu

Większość senacka z PO na czele chce zmian w regulaminie prac izby wyższej. – Będzie kompleksowa zmiana w regulaminie Senatu, komisja regulaminowa przedstawi propozycje w tej sprawie – poinformował wczoraj szef senackiej komisji regulaminowej Sławomir Rybicki (KO). Senatorowie PiS nie znają planów totalnej opozycji.

Senat RP
Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Według senatora Sławomira Rybickiego (KO), przewodniczącego senackiej komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich, na najbliższym styczniowym posiedzeniu komisji zostanie wyznaczony termin posiedzenia, podczas którego komisja zajmie się zgłaszanymi propozycjami w zmianie regulaminu Senatu. Senator poinformował PAP, że wśród propozycji zmian są np. wnioski o powołanie nowych komisji, a także wnioski dotyczące wielkości i liczebności komisji.

Już kilka tygodni temu w mediach pojawiły się doniesienia, że totalna opozycja, dysponując minimalną i chwiejną większością w Senacie, w obawie przed utratą stanowiska marszałka izby będzie chciała zmienić przepisy dotyczące jego wyboru. Fotel szefa Senatu mógłby przypaść kandydatowi na przykład dopiero po zdobyciu 3/5 głosów. Senator Marek Pęk (PiS) w rozmowie z „Codzienną” podkreśla, że nie wie, na czym mają polegać zmiany regulaminu, które zapowiada senator Rybicki.

– O regulaminie decyduje większość senacka i na razie nie informowano o planach

– mówi nam senator. Jak dodaje, obecnie wiadomo tylko, że komisja praworządności i petycji ma się podzielić na dwie komisje. Przypomina o propozycji złożonej przez PiS. – Zgłosiliśmy wniosek o wybranie jeszcze jednego marszałka, ale nie wiem, czy zostanie on uwzględniony – podkreśla senator.

Na konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek senatorowie PiS zwracali uwagę, że senacka komisja regulaminowa wciąż nie zajęła się wnioskiem o rozszerzenie Prezydium Senatu do sześciu osób, aby klub PiS jako największy mógł mieć dwóch wicemarszałków.

– Będzie rozpatrywany wniosek posłów PiS, ale tych wniosków jest więcej, więc chcemy poświęcić regulaminowi całe posiedzenie komisji i przygotować kompleksowe propozycje zmian, a następnie zaproponować je Senatowi, aby tak ważny dokument jak regulamin Senatu był nowelizowany raz, a porządnie

– powiedział Rybicki. Jednak wyraził się sceptycznie co do możliwości zwiększenia liczby wicemarszałków.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#opozycja #zmiana regulaminu #Senat

Paweł Tunia
Wczytuję ocenę...
Komentarze (14)
MyPolacy !! 15.01.2020 19:20
Może złożyć wniosek w Sejmie, o rozwiązanie Senatu !!! I przegłosować go większością głosów np. o godz. 2.00 w nocy !!!
Anonim 15.01.2020 08:26
Targowica w senacie.
Anonim 12.01.2020 18:35
Senat już dawno powinien być zlikwidowany.
WAGA 12.01.2020 13:26
Senat stał się miejscem azylu dla złodziei z totalnej opozycji i jako taka instytucja szkoda Polsce jest postawiony do natychmiastowej likwidacji.
wyborca 10.01.2020 12:12
Senat należy zlikwidować
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo