Nawrocki w wywiadzie dla #GP: Silna Polska liderem Europy i kluczowym sojusznikiem USA Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Centrum Leczenia Oparzeń: zmarł drugi z górników leczonych po zapaleniu metanu w kopalni Szczygłowice • • •

„Był pierwszym premierem polskiej wolności”. Prezes IPN o Janie Olszewskim

- Nadzieje na odzyskanie wolności i ostateczne odepchnięcie zmysłu komunistycznego pojawiła się w październiku 1991, w momencie pierwszych po 1945 wolnych wyborów do polskiego Sejmu. Tak wybrany Sejm wyłonił polskiego premiera Jana Olszewskiego, pierwszego premiera polskiej wolności, świadomego zagrożeń, jakie stoją przed Polską w kolejnych dekadach - powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas konferencji w Sejmie dotyczącej dorobku pierwszego polskiego rządu wybranego w wolnych wyborach w 1991 roku.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki
Prezes IPN dr Karol Nawrocki
ipn.gov.pl

Dziś w Sali Kolumnowej Sejmu RP zorganizowane zostało publiczne spotkanie i konferencja poświęcona dorobkowi rządu Jana Olszewskiego - pierwszego rządu RP po 1945 r. wybranego w całkowicie wolnych wyborach. 4 czerwca minie 31. rocznica tzw. "nocnej zmiany", czyli spisku parlamentarno-prezydenckiego mającego na celu obalenie gabinetu Olszewskiego.

Jednym z uczestników dyskusji był dr Karol Nawrocki, prezes IPN. 

"Gdy przyglądam się temu co stało się w nocy z 4 na 5 czerwca 1992, jestem przekonany, ze wielu Polaków straciło nadzieję. 4 czerwca 1989 roku nie skończył się w Polsce komunizm.  Skończyć się nie mógł, bo prezydentem został komunistyczny zbrodniarz Wojciech Jaruzelski, w rządzie był Kiszczak i Siwicki, nad Wisłą stały sowieckie wojska, życie polityczne było wypełnione komunistyczną agenturą. Mówię to, bo nadzieje na odzyskanie wolności i ostateczne odepchnięcie ustroju komunistycznego pojawiła się w październiku 1991, w momencie pierwszych po 1945 wolnych wyborów do polskiego Sejmu"

– powiedział prezes IPN.

Podkreślił on, że Sejm wyłonił "premiera Jana Olszewskiego, pierwszego premiera polskiej wolności, świadomego zagrożeń, jakie stoją przed Polską w kolejnych dekadach".

"Od samego początku orientował się, ze Polska po 1945 nie była wyzwolona, a każdego kolejnego roku stawała się sowiecką kolonią. Polskę wolną i suwerenną trzeba nieść w sercu. Taki był mecenas Jan Olszewski, który był prawnikiem w czasach bezprawia. Zawsze stawał po stronie skrzywdzonych i aresztowanych. W tamtej Polsce kolonialnej wiedział, że trzeba wspierać każdą inicjatywę, która daje szansę na zbudowanie wolnej, suwerennej Polski. Gdy został premierem był rękojmią budowania Rzeczpospolitej silnej, bezpiecznej i nie tylko iluzorycznie demokratycznej. Zdawał sobie sprawę, że Polska musi być częścią sojuszu Północnoatlantyckiego"

– wskazywał.

Dr Nawrocki oświadczył również, że Olszewski "zdawał sobie sprawę z zagrożeń płynących z postawienia sowieckich aktywów infrastruktury i wpływów na polskie bezpieczeństwo".

 



Źródło: niezalezna.pl

#Jan Olszewski #Nocna Zmiana #Dr Karol Nawrocki

Mateusz Mol