Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

TOP 10 najaktywniejszych posłów. Patrzą na ręce władzy, zadają wiele pytań Tuskowi i ministrom

Którzy posłowie najczęściej piszą interpelacje do Donalda Tuska i podległych jego ministrów? W dziesiątce najaktywniejszych jest aż ośmioro polityków klubu PiS, jeden z Kukiz'15 i również jeden z KO.

Daniel Milewski
fot. Tomasz Hamrat - Gazeta Polska

W demokratycznym systemie władzy, posłowie pełnią fundamentalną rolę jako przedstawiciele narodu. Wybierani w wolnych i uczciwych wyborach, stanowią oni głos obywateli w parlamencie. Ich mandat opiera się na zaufaniu i woli ludu, a ich podstawowym obowiązkiem jest działanie w jego najlepszym interesie.

Decyzje podejmowane przez posłów mają bezpośredni wpływ na życie wszystkich obywateli. Wprowadzane przez nich ustawy regulują m.in. system podatkowy, ochronę zdrowia, edukację, bezpieczeństwo i wiele innych istotnych obszarów. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać na posłów osoby kompetentne, zaangażowane i uczciwe, które będą działać w interesie dobra wspólnego.

Właśnie, działać! A jedną z aktywności poselskiej jest składanie interpelacji. To jedna z form polskiej kontroli parlamentarnej. Polega na wystosowaniu pisemnego pytania przez posła na Sejm RP do Prezesa Rady Ministrów lub konkretnego ministra. Jak często posłowie korzystają z tej formy aktywności? Jak się okazuje, władza rozleniwia. W zestawieniu 10 najczęściej interpelujących posłów jest tylko jeden poseł koalicji rządzącej - Jarosław Wałęsa z KO z 80 interpelacjami na koncie. Najaktywniejsi posłowie mają ich dużo więcej.

Matecki i Milewski najaktywniejsi

Zdecydowanie najwięcej interpelacji złożyli Dariusz Matecki (Suwerenna Polska, klub PiS) i Daniel Milewski (PiS). Obaj złożyli już - uwaga - 326 interpelacji! To imponująca liczba, biorąc pod uwagę niedługi czas od rozpoczęcia kadencji. Na trzecim miejscu w rankingu jest Jarosław Sachajko z Kukiz'15 - 177 interpelacji.

Wśród aktywnych polityków w kwestii interpelacji są też inni politycy z klubu PiS - Anna Gembicka, Zbigniew Hoffmann, Tadeusz Woźniak, Sebastian Kaleta, Marcin Porzucek i Norbert Kaczmarczyk.

TOP 10 najaktywniejszych posłów - wg liczby interpelacji:

Lp. Nazwisko i imię posła Klub/koło   Liczba interpelacji, którym nadano bieg
1. Matecki Dariusz PiS 326
1. Milewski Daniel PiS 326
3. Sachajko Jarosław Kukiz15 177
4. Gembicka Anna PiS 169
5. Hoffmann Zbigniew PiS 159
6. Woźniak Tadeusz PiS 119
7. Kaleta Sebastian PiS 101
8. Porzucek Marcin PiS 94
9. Kaczmarczyk Norbert Jakub PiS 84
10. Wałęsa Jarosław KO 80

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Sejm #parlament #polityka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo