Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Przed mistrzostwami

Genialny wychowawca św. Jan Bosko stworzył w XIX w. własny, oryginalny, jak na owe czasy, system wychowawczy, w którym zaproponował integralne wychowanie młodego człowieka, obejmujące wszystkie aspekty życia. Oprócz pierwiastka duchowego w wychowaniu, który w życiu chrześcijanina jest fundamentem, i klasycznego kształcenia, zwracał szczególną uwagę na potrzebę ruchu, spontaniczności i zabawy.

Swoją metodę wychowawczą nazwał systemem prewencyjnym, tłumacząc, że „trzeba się starać, aby młodzieży wypełnić czas różnymi aktywnościami”, aby nie miała ona okazji do czynienia zła i poddawania się słabościom. Stąd też w organizowanych przez niego oratoriach, internatach i szkołach szczególnie zwracano uwagę na wychowanie przez teatr, muzykę i sport. Święty z Turynu uważał, że sport to dobre narzędzie w celu nabywania cnót. Poprzez wysiłek fizyczny można się doskonalić w pracowitości, męstwie, uczciwości, cierpliwości czy szacunku do rywala, w fantastyczny więc sposób pomaga on w kształtowaniu charakteru człowieka. Do dzisiaj więc szkoły salezjańskie i inne placówki wychowawcze znane są z wielu sukcesów sportowych. W Polsce od lat z powodzeniem prowadzi w tym duchu działalność Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS RP. To salezjanie od lat angażują się w organizację Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców, organizują ligi piłkarskie w wielu miastach, turnieje i zawody sportowe.
Przed kilkoma dniami środowisko salezjańskie odnotowało kolejny sukces, który cieszy tym bardziej, że został osiągnięty przez młodzież, która zmaga się ze swoimi życiowymi problemami. Wychowankowie salezjańskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rzepczynie (woj. zachodniopomorskie) po raz drugi z rzędu zdobyli tytuł Mistrza Polski MOW, które odbyły się w Puławach. We wspomnianych zawodach wzięli udział wychowankowie placówek z: Gostchorza, Jaworza, Kolonii Ossa, Krzepic. Salezjańscy wychowankowie pokonali w finale drużynę MOW z Kolonii Ossa w woj. mazowieckim. Naszym wychowankom gratulujemy sukcesu, i mamy nadzieję, że przełoży się on na inne ważne zwycięstwa w ich życiu.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Wideo